Evlilik Danışmanlığı

Aynı zamanda çift terapisi olarak adlandırılan evlilik danışmanlığı psikoterapinin bir çeşididir. Evlilik danışmanlığı her tür çiftlere, sorunlarını çözmeye ve ilişkilerini güçlendirmeye yardım eder.

Bu uygulama ile ilişkinizi yeniden inşa etme veya yollarınızı ayırma konusunda dikkatli kararlar verebilirsiniz.

Evlilik danışmanlığı çoğunlukla evlilik ve aile terapisti olarak bilinen lisanslı terapistler tarafından sağlanır. Bu terapistler lisans veya lisansüstü derecelerine sahiptir ve büyük çoğunluğu Amerikan Evlilik ve Aile Terapisi Derneği (AAMFT) tarafından sertifika almayı seçer.

Evlilik danışmanlığı çoğunlukla kısa sürelidir. Tipik olarak her iki partner de dahil olur fakat bazı durumlarda çiftlerden biri terapiste yalnız gitmeyi tercih eder. Uygulanacak özel tedavi duruma bağlıdır.

Neden yapılır

Evlilik danışmanlığı, heteroseksüel, homoseksüel, evli veya değil tüm yakın ilişkilerde çiftlere yardımcı olabilir.

Bazı çiftler bağlarını güçlendirmek ve birbirlerini daha iyi anlamak için evlilik danışmanlığına başvururlar. Aynı zamanda evlenmeyi planlayan çiftler de bu imkandan yararlanabilirler. Bu evlilik öncesi danışmanlık, çiftlerin birbirlerini daha iyi anlamasını ve evlenmeden önce farklılıkları konusunda uzlaşmalarını sağlar.

Diğer durumlarda ise çiftler sorunlu ilişkileri ile evlilik danışmanlığına başvurmaktadır. Belirli birçok sorun için evlilik danışmanlığına başvurabilirsiniz:

 • İletişim sorunları
 • Cinsel sorunlar
 • Çocuk yetiştirme ya da karışık aileler hakkında Çatışmalar
 • Madde bağımlılığı
 • Mali sorunlar
 • Öfke
 • Aldatma
 • Boşanma

Evlilik danışmanlığı da aile içi şiddet vakalarında yardımcı olabilir. Ancak, şiddet korku noktasına ulaşmışsa danışmanlık tek başına yeterli değildir. Acil destek için polis, yerel bir sığınak ya da kriz merkezine başvurun.

Nasıl hazırlanılır

Evlilik danışmanlığı için gerekli olan tek hazırlık bir terapist bulmaktır. Bir terapist tavsiye etmesi için aile doktorunuza danışabilirsiniz. Arkadaş ve yakınlarınız deneyimlerine dayanarak tavsiyede bulunabilirler. Sağlık sigortası sağlayıcınız, çalışan yardım programı, din adamları, eyalet ya da yerel ruh sağlığı kurumları da öneriler sunabilir.

Belirli bir terapist ile seans zamanlarını belirlemeden önce terapistin siz ve partneriniz için uygun olup olmadığını gözden geçirin. Şu soruları sormayı düşünebilirsiniz:

 • Eğitim ve deneyim. Eğitim ve öğretim geçmişiniz nedir? Eyalet tarafından lisansınız var mı? AAMFT tarafından sertifikaya sahip misiniz? Bizim sorunumuz hakkında deneyimleriniz nelerdir?
 • Lojistik. Ofisiniz nerede? Çalışma saatleriniz nelerdir? Aciliyet durumunda müsait olur musunuz?
 • Tedavi planı. Her seans ne kadar sürmektedir? Seanlar ne sıklıkla planlanır? Kaç seans beklemeliyim? İptal edilen oturumlar konusunda politikanız nedir?
 • Ücret ve sigorta. Her seans için ne kadar ücret alıyorsunuz? Hizmetleriniz benim sağlık sigorta planım kapsamında mı?  Tüm ücreti önceden ödemem gerekiyor mu?

Karşılaşabileceğiniz durumlar

Evlilik danışmanlığı tipik olarak ortak terapi seansları için eş veya partnerleri biraraya getirir. Bir terapistle birlikte çalışarak ilişkinizi kuvvetlendirme becerileri edinirsiniz. Bu beceriler açık bir şekilde iletişim kurmak, problemleri birlikte çözmek ve farklılıkları mantıklı bir çerçevede tartışmayı içerebilir. Zamanla sorunların kaynaklarını belirleyip daha iyi anlayarak ilişkinizin hem iyi hem kötü taraflarını analiz edeceksiniz.

Bir evlilik danışmanıyla sorunlarınız hakkında konuşmak kolay olmayabilir. Siz ve partneriniz farkedilen yanlışlar üzerine öfkeyle dolarken seanslar sessizlik içinde geçebilir veya kavgalarınızı seansa taşıyabilirsiniz. Hatta seanslar sırasında bağırma veya tartışma gerçekleşebilir. Her iki durumda durum da sorun değildir. Terapistiniz aracı ya da hakem gibi davranabilir ve ortaya çıkan karmaşa ve duygularla başa çıkmanıza yardımcı olabilir.

Siz veya partneriniz zihinsel hastalık, madde bağımlılığı ya da diğer sorunlarla uğraşıyorsanız terapistiniz tam bir tedavi spektrumu sağlamak için diğer sağlık uzmanlarıyla birlikte çalışabilir.

Partneriniz evlilik danışmanlığı seanslarına katılmayı reddederse kendiniz gidebilirsiniz. Sadece bir partner terapi konusunda istekli olduğunda ilişkiyi düzeltmek daha zor hale gelebilir fakat buna rağmen ilişkideki tepki ve davranışlarınız hakkında daha fazla şey öğrenerek fayda sağlayabilirsiniz.

Evlilik danışmanlığı genellikle kısa süreli bir terapidir. Bir krizi atlatmak için sadece birkaç seansa ihtiyaç duyabilirsiniz. Buna karşın, özellikle ilişkiniz büyük derecede kötüye gitmiş ise aylarca evlilik danışmanlığına ihtiyaç duyabilirsiniz. Spesifik tedavi planı duruma bağlıdır. Bazı durumlarda evlilik danışmanlığı, çiftlere farklılıklarının tamamen uzlaştırılamaz  olduğunu ve en iyi seçeneğin ilişkiyi sonlandırmaktan geçtiğini farketmelerine yardımcı olur.

Evlilik danışmanlığına gitmeye karar vermek zor olabilir. Fakat sorunlu bir ilişkiniz varsa yardım istemek, problemleri gözardı etmekten veya kendiliğinden çözülmesini beklemekten daha etkilidir. 

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts
Read More

Aile Terapisi Nedir ve Neden Yapılır?

Aile terapisi, aile üyelerine iletişimlerini geliştirmek ve anlaşmazlıkları çözmelerine yardımcı olmak için yapılan psikolojik danışmanın bir türüdür (psikoterapi).

Aşkın 3 Hali! Siz Hangi Hali Yaşıyorsunuz?

Aşkın üç temel özelliği yakınlık, tutku, bağlılık her birinin tek başına veya diğer özelliklerle birlikte bulunması durumlarında 7 farklı aşk tipi oluşuyor. Bu özelliklerden yalnızca birini taşıyorsa aşkınız bakın nasıl bir aşk yaşıyorsunuz:
Total
0
Share