Boşanma Sonrası Başka Biriyle Buluşma: Doğru An Ne Zamandır?

Boşanmışsanız veya uzun süreli bir ilişkiyi bitirmişseniz iyi niyetli akraba ve arkadaşlarınız yakın zamanda yeniden biriyle buluşma konusunda sizi cesaretlendirebilirler. Fakat yeni bir ilişkiye hazır olup olmadığınızı nasıl anlayacaksınız?

Philadelphialı bir psikolog olan ve Getting Naked Again: Dating, Romance, Sex, and Love When You’ve Been Divorced, Widowed, Dumped, or Distracted kitabının yazarı Judith Sills, PhD: “Bu, büyük ölçüde kişiden kişiye değişen bi durumdur. Herkes duygusal yatırımına üzülerek bir ilişkiyi bitirir. Bazı kişilerde bu durum taşınmadan önce gerçekleşir. Diğerlerinde ise boşanma sonuçlandıktan sonra dahi duygusal anlamda evli kalma durumu gözlemlenir.”

Dena Roché boşanma kağıtlarının gelmesini beklerken başka biriyle buluşmaya başladı.

“Bu, bana yardımcı oldu, çünkü ‘normalin’ nasıl göründüğünü anladım. Aynı zamanda eski kocamın benim birlikte olmak isteyen tek erkek olmadığını fark ettim. Flört etme konusundaki güvenim arttı.”

Claudia Barnett ise yeni bir ilişkiye başlamadan önce yaralarını sarmak için biraz yalnız kalma ihtiyacı duydu.

Barnett: “Sonuçta evliliğiniz bitti; bu kayıp için üzülme ihtiyacı duyuyorsunuz. İleriye bakabilmem için duygusal, finansal, zihinsel ve ruhsal açıdan sağlam olmak zorundaydım. Belirlediğim bazı hedefleri tamamladıktan sonra artık zamanının geldiğini biliyordum.”

Uzmanlar yeni biriyle buluşmadan şunları düşünmenizi öneriyor:

Hislerinize göre hareket edin; takvime göre değil

Bazı kişiler 2 ay sonra buluşmaya hazırdır; bazıları ise yıllarla ihtiyaç duyabilir. Acele etmeyin. Boşanma ile ilişkilendirilen duyguları deneyimlemek önemli bir faktördür.

Sill’e göre, düşünmek ve yas tutmak için kendinize biraz zaman ayırmalısınız ve başka birini bulmak için kendinize biraz fırsat yaratmalısınız.

Eski partner sorunsalı

Hala eski eşinizin ne yaptığını veya kiminle görüştüğünü merak ediyorsanız sağlıklı bir ilişkiyr başlamak için kafanız oldukça karışık demektir. Californialı bir boşanma danışmanı olan, Find the Right One After Divorce kitabının eş yazarı Edward M. Tauber, PhD: “Bazı kişiler eski eşine bir şeyleri kanıtlamak adına başka biriyle görüşmekte; hatta evlenmektedir.” Duygusal anlamda hala eski partnerine takılı kalmış biriyle buluşmak istemezsiniz. O halde neden aynı şeyleri başka birine sunasınız?

Yeni deneyimlere açık mısınız?

Uzun süreli, derin bir ilişkiden çıkmışsanız, yeni bir ilişkiye başlama fikri ürkütücü görünebilir. Yakın zamanda sizi konfor bölgenizin dışına taşıyan aktiviteler denemişseniz buluşmaya hazır olabilirsiniz.

Sills: “Yeni arkadaşlar edinmek, spora başlamak veya saçınızı kestirmek gibi kendinizin ve hayatınızın olumlaması anlamına gelen bir şey yaptınız mı? Biriyle görüşmenin artılarına ulaşabilmek için eksilerine göğüs gerebilecek kadar dayanıklı olduğunuz zaman yeni ilişkilere kalbinizi açabilirsiniz.”

Bir birey olarak kendinizi kabullenin

Kişiliğinizin ilişki durumunuzla bir ilgisi yoktur. Yalnız kalmamak adına yeni bir ilişkiye atılmaktansa hayatı kendi şartlarınızla keşfetmek için kendinize bir şans verin.

Tauber’a göre tek başınıza ayakta kalamazsanız yaralarınızı saramazsınız. Birlikte sosyalleşmek için bekar arkadaşlar bulmalısınız.

En son biriyle görüştüğünüzden bu yana işler değişti

En son bekar olduğunuz tarihten bu yana sadece siz değil; sosyal hayatınız, arkadaş çevreniz ve rutinleriniz de değişime uğradı. Bir arkadaş yoluyla veya gizemli bir yabancıyla karşılaşarak yeni bir partnerle tanışabilirsiniz – fakat aynı zamanda internetten tanışma sitelerini de düşünebilirsiniz.

Sills avantajın, sizin gibi partner arayan insanlar olduğunu belirtiyor ve ekliyor: “Çocukları okula bıraktığınızda orada tek bir kişi olabilir, fakat onu tanımıyor olacaksınız.”

Buluşma bir yetişkin kararıdır

Bazı bekar ebeveynler yeni biriyle buluşmaz, çünkü bu durumun çocukları üzerinde yaratacağı etkilerden endişelenirler. Diğer kararlarınızı sizin yerinize çocuklarınızın vermesine izin vermiyorsunuz; o halde bu istediğiniz bir şeyse sizi biriyle buluşmaktan alıkoymalarına da izin vermeyin.

Fakat yine de dikkatli davranın.

Sills: “Yeni partnerinizi çok yavaş şekilde tanıtın. Akşam yemeği için evinize gelen veya sizinle birlikte anne veya babanın arkadaşı olarak hayvanat bahçesine gelen kişi, muhtemelen uzun bir ilişki vaat eden ciddi bir partner olmalıdır.”

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts
Read More

İlişkinizde Barışı Sağlayın

İlişkinizin veya evliliğiniz huzuru için uzmanların bazı stratejik tavsiyeleri var. Siz de bu tecrübelerden faydalanarak ilişkinizi düzeltebilir ve saadeti yakalayabilirsiniz.
Read More

Araştırmalara Göre Evlilik Kalbe İyi Geliyor!

Yapılan yeni bir araştırmanın bulguları, evliliğin kalbe faydalı olduğunu göstermiştir. Evli çiftlerin kalp riskinin düşük olmasının yanısıra karın, boyun ve bacakları etkileyen kalp-damar rahatsızlıkları riskinin de düşük olduğu görülmüştür.
Read More

Boşanmış Ebeveynlerin En Sık Yaptığı Hatalar

Verilen bir boşanma kararı, çocukları duygusal yönden yıpratmadan nasıl uygulanabilir? Boşanma sonrasında ise en sık yapılan hatalar nelerdir? Boşanmış ebeveynlerin dikkat etmesi gereken bu önemli noktaları sizler için hazırladık.
Total
0
Share