Boşanma Sonrası Başka Biriyle Buluşma: Doğru An Ne Zamandır?

Boşanmışsanız veya uzun süreli bir ilişkiyi bitirmişseniz iyi niyetli akraba ve arkadaşlarınız yakın zamanda yeniden biriyle buluşma konusunda sizi cesaretlendirebilirler. Fakat yeni bir ilişkiye hazır olup olmadığınızı nasıl anlayacaksınız?

Philadelphialı bir psikolog olan ve Getting Naked Again: Dating, Romance, Sex, and Love When You’ve Been Divorced, Widowed, Dumped, or Distracted kitabının yazarı Judith Sills, PhD: “Bu, büyük ölçüde kişiden kişiye değişen bi durumdur. Herkes duygusal yatırımına üzülerek bir ilişkiyi bitirir. Bazı kişilerde bu durum taşınmadan önce gerçekleşir. Diğerlerinde ise boşanma sonuçlandıktan sonra dahi duygusal anlamda evli kalma durumu gözlemlenir.”

Dena Roché boşanma kağıtlarının gelmesini beklerken başka biriyle buluşmaya başladı.

“Bu, bana yardımcı oldu, çünkü ‘normalin’ nasıl göründüğünü anladım. Aynı zamanda eski kocamın benim birlikte olmak isteyen tek erkek olmadığını fark ettim. Flört etme konusundaki güvenim arttı.”

Claudia Barnett ise yeni bir ilişkiye başlamadan önce yaralarını sarmak için biraz yalnız kalma ihtiyacı duydu.

Barnett: “Sonuçta evliliğiniz bitti; bu kayıp için üzülme ihtiyacı duyuyorsunuz. İleriye bakabilmem için duygusal, finansal, zihinsel ve ruhsal açıdan sağlam olmak zorundaydım. Belirlediğim bazı hedefleri tamamladıktan sonra artık zamanının geldiğini biliyordum.”

Uzmanlar yeni biriyle buluşmadan şunları düşünmenizi öneriyor:

Hislerinize göre hareket edin; takvime göre değil

Bazı kişiler 2 ay sonra buluşmaya hazırdır; bazıları ise yıllarla ihtiyaç duyabilir. Acele etmeyin. Boşanma ile ilişkilendirilen duyguları deneyimlemek önemli bir faktördür.

Sill’e göre, düşünmek ve yas tutmak için kendinize biraz zaman ayırmalısınız ve başka birini bulmak için kendinize biraz fırsat yaratmalısınız.

Eski partner sorunsalı

Hala eski eşinizin ne yaptığını veya kiminle görüştüğünü merak ediyorsanız sağlıklı bir ilişkiyr başlamak için kafanız oldukça karışık demektir. Californialı bir boşanma danışmanı olan, Find the Right One After Divorce kitabının eş yazarı Edward M. Tauber, PhD: “Bazı kişiler eski eşine bir şeyleri kanıtlamak adına başka biriyle görüşmekte; hatta evlenmektedir.” Duygusal anlamda hala eski partnerine takılı kalmış biriyle buluşmak istemezsiniz. O halde neden aynı şeyleri başka birine sunasınız?

Yeni deneyimlere açık mısınız?

Uzun süreli, derin bir ilişkiden çıkmışsanız, yeni bir ilişkiye başlama fikri ürkütücü görünebilir. Yakın zamanda sizi konfor bölgenizin dışına taşıyan aktiviteler denemişseniz buluşmaya hazır olabilirsiniz.

Sills: “Yeni arkadaşlar edinmek, spora başlamak veya saçınızı kestirmek gibi kendinizin ve hayatınızın olumlaması anlamına gelen bir şey yaptınız mı? Biriyle görüşmenin artılarına ulaşabilmek için eksilerine göğüs gerebilecek kadar dayanıklı olduğunuz zaman yeni ilişkilere kalbinizi açabilirsiniz.”

Bir birey olarak kendinizi kabullenin

Kişiliğinizin ilişki durumunuzla bir ilgisi yoktur. Yalnız kalmamak adına yeni bir ilişkiye atılmaktansa hayatı kendi şartlarınızla keşfetmek için kendinize bir şans verin.

Tauber’a göre tek başınıza ayakta kalamazsanız yaralarınızı saramazsınız. Birlikte sosyalleşmek için bekar arkadaşlar bulmalısınız.

En son biriyle görüştüğünüzden bu yana işler değişti

En son bekar olduğunuz tarihten bu yana sadece siz değil; sosyal hayatınız, arkadaş çevreniz ve rutinleriniz de değişime uğradı. Bir arkadaş yoluyla veya gizemli bir yabancıyla karşılaşarak yeni bir partnerle tanışabilirsiniz – fakat aynı zamanda internetten tanışma sitelerini de düşünebilirsiniz.

Sills avantajın, sizin gibi partner arayan insanlar olduğunu belirtiyor ve ekliyor: “Çocukları okula bıraktığınızda orada tek bir kişi olabilir, fakat onu tanımıyor olacaksınız.”

Buluşma bir yetişkin kararıdır

Bazı bekar ebeveynler yeni biriyle buluşmaz, çünkü bu durumun çocukları üzerinde yaratacağı etkilerden endişelenirler. Diğer kararlarınızı sizin yerinize çocuklarınızın vermesine izin vermiyorsunuz; o halde bu istediğiniz bir şeyse sizi biriyle buluşmaktan alıkoymalarına da izin vermeyin.

Fakat yine de dikkatli davranın.

Sills: “Yeni partnerinizi çok yavaş şekilde tanıtın. Akşam yemeği için evinize gelen veya sizinle birlikte anne veya babanın arkadaşı olarak hayvanat bahçesine gelen kişi, muhtemelen uzun bir ilişki vaat eden ciddi bir partner olmalıdır.”

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts

Aşkın 3 Hali! Siz Hangi Hali Yaşıyorsunuz?

Aşkın üç temel özelliği yakınlık, tutku, bağlılık her birinin tek başına veya diğer özelliklerle birlikte bulunması durumlarında 7 farklı aşk tipi oluşuyor. Bu özelliklerden yalnızca birini taşıyorsa aşkınız bakın nasıl bir aşk yaşıyorsunuz:
Read More

Ruh Eşinizi Bulmanın 8 Yolu

Birçoğumuz için romantik ilişkiler hayatımızın en ortasında yer alır. İlişkide işler iyi gittiğinde her şeyiyle eğlenceli ve keyif vericidir, tam tersi durumda ise keyfimiz kaçar ve hüzünlü bir dünyaya giriş yaparız.
Read More

İlişki Bağımlısı Olabilir misiniz?

Kendinizden çok bir başkasını mı mutlu etmeye çalışıyorsunuz? Ya da tüm enerjinizi sadece tek bir insanda mı harcıyorsunuz? Eğer böyleyse ilişki bağımlısı (condependent) olabilirsiniz.
Total
0
Share