Aşk Niye Acı Veriyor?

İlişki istendiği gibi gitmediğinde hayat kabusa dönebiliyor. Pek çok kişi hayatının bir döneminde sevdiği kişi tarafından reddedilme durumuyla karşılaşabiliyor.

Özellikle geçmişinde büyük kayıplar yaşamış kişiler ayrılığa karşı daha duyarlı ve savunmasız olabiliyor. Bu gibi durumda genel olarak kişide;umutsuzluk,öfke gibi duygular oluşuyor. Yalnızlık korkusu,karamsarlık,hayatı yaşamaya değer bulmama,hayatın anlamsızlığı,düşünülüyor. Evden dışarı çıkmama,günlük hayatın aksaması gibi durumlarla karşılaşılıyor. Derin bir acı yaşanıyor. Ölüm düşünceleri,intihara eğilime kadar giden depresyon görülebiliyor.

Aşk Sadece Duygu mu?

Erken dönemde aşkın dopaminle ilişkili olduğu,aşkın yalın bir duygudan öte bir şey olduğu anlaşılıyor. Aşık olunan kişinin peşinden sürüklenmeye,sadece onu düşünmeye ve ona odaklanmaya iten güçlü bir “dürtü”. Bugüne kadar aşk adına yapılmış resim,tiyatro oyunu,edebi eserlere bakıldığında basit bir duygudan öte tüm yaşamı peşinden sürükleyen güçlü bir arzu olduğu görülüyor. Evrimsel yönünden düşünüldüğünde soy ve yaşam devamlılığını sağlayan itici bir kuvvet olduğu düşünülüyor. Tabii bu kadar güçlü bir itici kuvvetin karşısında durmak akıntıya tek dalla karşı gelmeye benziyor.

Dr. Aylin aksoy Çoban

Total
0
Shares
Related Posts
Read More

Boşanmış Ebeveynlerin En Sık Yaptığı Hatalar

Verilen bir boşanma kararı, çocukları duygusal yönden yıpratmadan nasıl uygulanabilir? Boşanma sonrasında ise en sık yapılan hatalar nelerdir? Boşanmış ebeveynlerin dikkat etmesi gereken bu önemli noktaları sizler için hazırladık.
Read More

Ruh Eşinizi Bulmanın 8 Yolu

Birçoğumuz için romantik ilişkiler hayatımızın en ortasında yer alır. İlişkide işler iyi gittiğinde her şeyiyle eğlenceli ve keyif vericidir, tam tersi durumda ise keyfimiz kaçar ve hüzünlü bir dünyaya giriş yaparız.
Total
0
Share