Aşktan Canı Yananlara İlaç Gibi 9 Yöntem

Aşk, kalbinizi kırma evresine geldiğinde, artık kendinizi düşünme zamanınız gelmiş demektir. Bu evrede aşk hayatınızı düşünmeyin önemli olan sizsiniz!

1- Siz Önemlisiniz

Bu cümleyi kullanmak birçoğunuza ‘bencillik’ gibi gelebilir. Pek çoğunuzda “Önce sevdiklerim”diyerek buna karşı çıkabilirsiniz. Çünkü sevdiğiniz insanlara sahip çıkmadığınızda,onlar için fedakarlıkta bulunmadığınızda kötü bir insan olacağınızı düşünüyorsunuz. Çocuğunuz,aileniz veya arkadaşlarınıza elbette yardımcı olmalısınız. Ancak unutmayın ki önce siz mutlu olmazsanız,başkalarını da istediğiniz gibi mutlu edemezsiniz!

2- Kaçanı Kovalamayın

Hepiniz hayatınız boyunca birçok fırsatla karşılaşıyorsunuz. Bunların bazılarını görüp değerlendirebilirken,bazılarını ise çeşitli nedenlerden dolayı kaçırıyorsunuz. Fayda sağlayacak olan fırsatlara üzülmemek mümkün değil. Ancak kimileriniz kaçırdıkları fırsatları yıllarca unutamıyor ve kendine kızmaya devam ediyor. Sürekli kapanmış olan kapılara odaklanmayın.

3- Dans Ederek Rahatlayın

Dans etmek hem eğlenmenin,hem de form tutmanın en iyi yolu. Çünkü yağ yakımını hızlandırıyor,kas kitlenizi artırıyor,sizi tepeden tırnağa forma sokuyor. En önemlisi de tüm bunları yaparken sizi çok eğlendiriyor. Çünkü dans sırasında vücudumuz mutluluk hormonu endorfin salgılıyor. Afro,salsa,hip-hop veya göbek dansından biri tam sizin için olabilir…

4- Mantıklı Düşünün

Araştırmalar beyninizin sağ tarafının duygusal fonksiyonları yerine getirdiğini,sol tarafının ise mantıksal ve doğrusal çalıştığını,dolayısıyla matematiksel işlemler,analiz,konuşma gibi konularda işlev gördüğünü ortaya koymuş. Bu yüzden kalbinizin kırık olduğu,kendinizi duygusal olarak zayıf hissettiğiniz durumlarda,bulmaca çözerek daha mantıklı düşünebilirsiniz.

5- Ciddiye Almayın

Evrende başka bir benzeriniz yok ama yine de siz kendinizi çok fazla ciddiye almayın. Çünkü siz de etten kemikten bir insansınız ve bazen hatalar yapabilirsiniz. Başkaları gibi siz de kendi hatalarınızla dalga geçin ve mizahı kullanmaktan çekinmeyin.

6- Meditasyon Yapın

Uzmanlar,her an karşılaşabileceğiniz temel sorunlarla başa çıkabilecek en rahatlatıcı yöntemin meditasyon olduğunu söylüyor. Meditasyon,zihninizin ve ruhunuzun derinliklerine inerek duygusal farkındalık yaratır. Böylece duygularınızın sesini çok daha net duyabilir,neyi istediğinizi veya istemediğinizi daha iyi anlarsınız. Ayrıca bağışıklık sisteminizi de güçlendiriyor.

7- İş Yerinde Nefes Egzersizi

Ne kadar yoğun olursanız olun iş yerinde nefes egzersizi yapmaya zaman ayırın. Bunun için koltuğunuza oturun. Sol elinizi karnınızın,sağ elinizi de göğsünüzün üzerine koyun. Burnunuzdan derin nefes alarak,diyaframınızı da kullanarak karın bölgenizin hareket etmesini sağlayın. Eğer göğsünüzün üzerindeki eliniz hareket ediyorsa bir daha deneyin. Doğru nefes;burundan sessiz ve derin alınandır. İçinizden üçe kadar sayarak ardından aldığınız nefesi yavaşça ağzınızdan geri verin. Bunu günde üç kez yaparak bedensel gerginliğinizi azaltabilirsiniz.

8- Teşekkür Edin

Sevgi ve mutluluk paylaştıkça artan duygulardan… Bu nedenle annenize,babanıza,eşinize,arkadaşlarınıza ya da çocuklarınıza sık sık onları ne kadar çok sevdiğinizi söylemekten çekinmeyin. Teşekkür etmek de birçoğunuza zor geliyor. Ancak unutmayın ki mutlu olmak için çevrenizdekilere daha sık teşekkür etmelisiniz. Çünkü onların mutlu olduklarını gördükçe hem kendinizi daha iyi hissedersiniz,hem de ilişkinizi daha da geliştirirsiniz.

9- Valizleri Atın

Her insanın geçmişinde mutlu hatıraları olduğu gibi canını sıkan,anımsamak istemediği anıları da oluyor. Maalesef bazılarınız hoşlarına gitmeyen ve hatırlamak istemedikleri olayları tıpkı eski valizler gibi hiç bırakmadan ömürleri boyunca taşıyor. Bunun sonucunda da mutsuzluk ve sıkıntılar peşinizi bırakmıyor. Oysa bu valizleri taşımanıza gerek yok! Yaşamınızı sorgulayın ve bazı valizlerinizi çöpe atın!

Psikolog Ferahim Yeşilyurt

Total
0
Shares
Related Posts
Read More

Daha Sağlıklı Bir Evlilik Yürütme Yolları

Araştırmalar cinsiyet, ırk veya cinsel yönelime bakmaksızın herkesin sağlıklı bir evlilikten istifade ettiğini gösteriyor. Peki, evlilik saadetinin sırları nelerdir? İşte size bu sırlardan birkaçı:
Read More

Aile Terapisi Nedir ve Neden Yapılır?

Aile terapisi, aile üyelerine iletişimlerini geliştirmek ve anlaşmazlıkları çözmelerine yardımcı olmak için yapılan psikolojik danışmanın bir türüdür (psikoterapi).
Total
0
Share