Daha Sağlıklı Bir Evlilik Yürütme Yolları

Araştırmalar cinsiyet, ırk veya cinsel yönelime bakmaksızın herkesin sağlıklı bir evlilikten istifade ettiğini gösteriyor. Peki, evlilik saadetinin sırları nelerdir? İşte size bu sırlardan birkaçı:

Uzmanların hemfikir olduğu bir nokta vardır: Sağlıklı bir evlilik yaşam süresini uzatır ve hem fiziksel hem de ruhsal sağlığı güçlendirir. Sağlıklı bir evliliğin faydaları fark gözetmemektedir – Bu durum erkekler, kadınlar, uzun süreli veya yeni evliliklerin tümü için geçerlidir. Eastern Connecticut State Üniversitesi, Psikoloji Departmanı Profesörü Deirdre Lee Fitzgerald: ‘’Sağlıklı bir evliliğin zihinsel ve fiziksel faydalarını ortaya çıkaran birçok araştırmaya göre cinsiyet, yaş veya ırk fark yaratmamaktadır. Bu faydalar arasında uzun ömür, mutluluk ve kardiyovasküler sağlık da bulunmaktadır.’’

Onlarca yıllık araştırmalar sabit, sağlıklı bir evlilik sürdüren insanların boşanmış, dul, ayrılmış veya hiç evlenmemiş insanlara oranla daha uzun yaşam sürdüğünü ve daha sağlıklı olduğunu ortaya koymuştur. Spesifik faydaları arasında:

 • Erken ölüm oranlarında azalma
 • Daha az aile içi şiddet
 • Daha az depresyon
 • Daha az madde kullanımı
 • Daha iyi kalp sağlığı
 • Yaraların daha hızlı iyileşmesi

Sağlıklı Bir Evlilikten En Çok Kimler Faydalanır?

Fitzgerald: ‘’Sağladığı faydalar herkesi ilgilendirse de her bir birey için aynı olmayacaktır. Bazı kişiler diğerlerine göre daha fazla fayda sağlar.’’  

Araştırma sonuçlarına göre:

 • Erkekler kadınlardan daha çok fayda sağlar. Fitzgerald her iki cins için de evliliğin faydalı olduğunu; fakat etkilerinin erkekler için daha fazla olduğunu belirtiyor. ‘’Erkekler evlilik kalitelerinin çok yüksek olmadığını düşündüklerinde dahi fayda sağlarlar. Kadınlar ise faydadan çok kaliteye önem verirler. Bu nedenle evliliğin kalitesi düşmeye başladıkça sağlanan faydalar da azalır.’’ Evliliğin sağlık faydaları erkeklerde derhal başlar; fakat kadınlarda başlaması daha çok zaman alabilir ve evlilik ilerledikçe zamanla artar.
 • Evliliğin faydaları tüm etnik gruplar için geçerlidir. Sağlıklı bir evliliğin faydaları herhangi bir etnik gruba özgü değildir. Afro-amerikalılar veya diğer etnik kökenli bireyler beyaz çiftler kadar fayda sağlamaktadır. Fitzgerald: ‘’Erkeklerde yine de daha fazla avantaja sahiptir. Aslına bakılırsa, beyaz erkekler diğer etnik kökenden gelen erkeklere oranla daha fazla fayda sağlar. Araştırmalar aynı zamanda azınlık olan evli çiftlerin aynı kaynakları paylaştıkları için sağlık faydaları sağladıklarını göstermektedir.
 • Evli genç çiftler daha az sağlık riskleri alırlar. Fitzgerald’a göre 20-45 yaş aralığındaki sağlıklı bir evliliğe sahip çiftler madde bağımlılığı veya dikkatsiz araç kullanma gibi riskli davranışlara bağlı ölüm risklerini büyük oranda azaltmaktadırlar. Bu durum özellikle erkekler için geçerlidir, fakat kadınları da kapsamaktadır. Araştırmalar genç evli çiftlerin daha az oranda korunmasız seks yaptığını ve kötü beslendiğini ve daha az depresyona girdiklerini işaret etmektedir.
 • Yaşlı çiftler sağlıklı kalmaya devam ederler. Araştırmalar sağlıklı bir evliliğin içinde bulunan yaşlı bireylerin dul, boşanmış veya hiç evlenmemiş olan yaşıtlarına göre daha sağlıklı olduğunu göstermektedir. Örneğin, 65 yaşının üzerindeki boşanmış bireylerin evli yaşıtlarına oranla engelli olma ihtimalleri 3 kat daha fazladır. Fitzgerald: ‘’Yaşlı bekar kadınlar erkeklere göre daha iyi başa çıkabilmektedirler.’’

Kötü Bir Evlilik Hayatınızı Alt Üst Edebilir

Tam tersi de doğrudur:  Sağlıklı bir evlilik fayda sağlarken; kötü bir evlilik de sizi canından bezmiş hale getirebilir.

Fitzgerald: ‘’Kötü bir evliliğin etkileri arasında yüksek kan basıncı, kalp hastalığı, yüksek kanser oranları, anksiyete, depresyon ve madde kullanımı bulunmaktadır. Hem erkekler hem de kadınlar kötü bir evlilikten zarar görse de, genellikle etkileri kadınlar üzerinde daha ağırdır.’’

Şu gerçekleri göz önünde bulundurun:

 • 48 yaşındaki evli erkeklerin %90’ı 65 yaşına kadar yaşar, fakat 48 yaşındaki boşanmış erkekler için bu oran sadece %65’tir.
 • Amerikan Adalet Bakanlığı istatistiklerine göre sağlıklı evliliklerde çoğunlukla aile içi şiddet görülmemektedir. Kadınlar için en tehlikeli zamanlardan biri şiddet içeren bir evlilik yüzünden boşanma ya da ayrılma sürecidir.
 • Kötü bir evlilik yüksek derecede stresli bir ortam yaratır ve bu durum da boşanma olasılığını artırır. Araştırmalar boşanmanın yüksek fiziksel hastalık, depresyon ve erken ölüm riskleriyle bağlantılı olduğunu göstermektedir.

Evliliği Sağlıklı Bir Evlilik Haline Getirme Yolları

Fitzgerald’ın sağlıklı bir evlilik için tavsiyeleri:

 • Değerlerinizi paylaşın. Aynı olmaları gerekmez, fakat birbiriniz tarafından bilinmeli ve saygı duyulmalıdır.
 • Birbirinizi dikkatli ve sevecen bir şekilde dinleyin.
 • Fikir ayrılığı yaşadığınız konularda birbirinizin fikirlerini kabullenin ve ikiniz için de uygun olan ortak bir noktada buluşun.
 • Evlilik partnerinizin büyüyüp olgunlaşmasına müsaade edin.
 • Sizi daha yakın hale getiren seçimlerde bulunun.

‘’Sağlıklı insanlar daha sağlıklı evliliklere sahip olma eğiliminde mi, yoksa evlilikler insanları daha sağlıklı hale mi getiriyor? Muhtemelen ikisinin karışımıyla bu durum ortaya çıkmaktadır, fakat sağlıklı bir evlilik içinde bulunmanın fiziksel ve zihinsel sağlığı güçlendirdiğini söyleyebiliriz.’’

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts
Read More

İlişkinizde Barışı Sağlayın

İlişkinizin veya evliliğiniz huzuru için uzmanların bazı stratejik tavsiyeleri var. Siz de bu tecrübelerden faydalanarak ilişkinizi düzeltebilir ve saadeti yakalayabilirsiniz.

Aşkın @ Hali

Şimdi MSN var, ICQ sohbet odaları var. Videolar, kameralar var. Şimdi “ İnternet aşkları var”
Total
0
Share