Aşkın Hiç Değişmeyen 3 Özelliği: Yakınlık, Tutku, Bağlılık

Aşk, belki de insanoğlunun en çok peşinde koştuğu duygu. Ama aşktan aşka da fark var; kimi kısa zamanda başlayıp saman alevi gibi yaşanıp bitiyor, kimi uzun yıllar sürüp gidiyor.

Aşk, Aşk, Aşk….

Tarih boyunca romancılar,şairler,düşünürler,sanatçılar aşk konusundan ilham almış,aşk hakkında sayısız eser yarattılar ve yaratmaya devam ediyorlar. Ama aşk yalnızca sanatçıların konusu değil. bilim insanları da son 50 yıldır sistematik şekilde inceliyorlar. Psikologlar aşık olmanın insan duygu,düşünce ve davranışındaki etkilerini daha iyi anlamak için modeller geliştirirken;sinirbilimciler aşkın psikobiyolojik kökenini keşfetmek adına önemli deneyler yapıyor ve karşılaştırmalı metodlarla insanlarla hayvanları kıyaslayarak hangi organik süreçler aşkın doğasını idare ediyor sorusuna yanıtlar vermeye çalışıyorlar. Artık günümüzde aşk bilimi üzerine kitaplar yazıyor,sempozyumlar düzenliyor hale geldik. “Aşkın 7 hali”ise yüzlerce aşk kuramından yalnızca biri…

Aşkın Halleri

Platonik aşklar,patolojik (hastalıklı) aşklar,karasevda gibi durumlar haricinde aşk,iki kişi arasında yaşanan ortak bir süreç. Aynı aşıklar gibi aşklar da doğuyor,büyüyor,şekil değiştiriyor ve ölüyor. Bu aşklarda üç farklı özellik ve bu özelliklerin birbiriyle ilişkisi 7 aşk tipini ortaya çıkarıyor. Bu üç özellik şöyle sıralanıyor:“Yakınlık,Tutku ve Bağlılık”. 7 aşk tipini daha iyi anlayabilmek için bu üç temel özelliğin daha detaylı bilinmesi gerekiyor.

Yakınlık:Taraflar arasında kurulan karşılıklı duygusal bağ olarak ifade edilebiliyor. Yakınlık özelliği sayesinde ilişkide sıcaklık,samimiyet,duygusal destek,iletişim,anlayış,huzur,beraber geçirilen zamandan keyif alma durumları gelişiyor.

Tutku: Tutku aşkın psikofizyolojik boyutu olarak tarif ediliyor. Heyecanlanma,sevgilinin yanında olunca soluğun kesilmesi,kalp çarpıntısı,genel bir uyarılmışlık hali,enerji artışı,erotizm,fiziksel çekicilik,dikkatin sevgiliye odaklanması ve takıntılı şekilde sevgiliyi düşünme gibi özelliklerle kendini belli ediyor.

Bağlılık: Çiftler arasındaki karşılıklı bağımlılık,her şeye rağmen birlikte olmayı isteme,ortak bir hayat hedefi oluşturma ve sürdürme özelliği olarak açıklanıyor.

Psikolog Orhan Öztürk

Total
0
Shares
Related Posts
Read More

Aile Terapisi Nedir ve Neden Yapılır?

Aile terapisi, aile üyelerine iletişimlerini geliştirmek ve anlaşmazlıkları çözmelerine yardımcı olmak için yapılan psikolojik danışmanın bir türüdür (psikoterapi).

Aşkın Ömrü 3 Yıl!

Aşkın ömrü üzerinde uzun süreden beri tartışmalar devam ediyor. Ancak bilinen gerçek şu ki, tutkulu aşk zaman içinde azalıyor. Yapılan bilimsel araştırmalarda aşkın ömrünün 2-3 yıl olduğu saptanmış.
Read More

Karşı Cinsle İlişkinizde Yorgun Hissediyor musunuz?

Cinsel ilişki için sürekli yorgun hissediyorsanız ya da cinsel yaşamınız sürekli yorgun bir şekilde geçiyorsa, bu duruma bir çözüm bulmanın zamanı geldi. Sizler için yazdığımız daha iyi bir cinsel ilişki ipuçlarını incelemenizde fayda var.

Aşkın Tarihini Merak Edenlere

En eski çağlardan bu yana, gölge gibi peşimizi bırakmayan aşk… Temelinde yalnız ana-babamızın değil,ondan önceki sayısız kuşağın da ağır mirasını barındırıyor.
Total
0
Share