Beş Sevgi Dili

Ömür boyu mutlu bir beraberlik için gerekli olan sevgi dilinin keşfinden yola çıkarak uzun ömürlü ve sevgi dolu bir evliliğin anahtarlarını alabilirsiniz. Sevgiyi canlı tutabilmek için ikinci bir sevgi dilinin öğrenilmesi şarttır.

Maddi şeylerin duygusal sevginin yerini asla dolduramayacağı,insanın varlığının merkezinde samimi olmak ve başkaları tarafından sevilmek arzusu yer alır.

Çoğu kişi evliliğe “aşık olarak”başlar,evlilik öncesi hayallerin evlilikte saadetle ilgili olduğunu,aşık olunduğunda başka hayat tarzına inanılmasının zor olduğunu,aşk hayatı doğal akışını tamamladığında da dünya gerçeklerine dönüldüğünü ve kişilerin kendilerini öne sürmeye başladığını görmektedirler.
 

Aşık olmak;”çiftleşme davranışının genetik olarak belirlenmiş içgüdüsel bir ögesi”olarak nitelendirilebilinir.

  • Aşık olmak iradi bir fiil yada bilinçli bir seçim değildir,
  • Aşık olma hali çaba göstermeden yaşandığı için gerçek sevgiyi tam olarak yansıtmaz
  • Aşık olan kişinin diğer kişinin gelişimine yardımcı olmada gerçek anlamda desteği yoktur.

Akılcı,iradeli sevgidir. Eğer sevgi bir seçimse “aşk”tutkusu bitip gerçek dünyaya dönüldükten sonra da sevme kapasitesi vardır.
insanlar,sevgiyi farklı şekillerde ifade ederler ve algılarlar. Beş sevgi dili vardır. Bunlar;

  1. Onay sözleri
  2. Nitelikli beraberlik
  3. Sevginin göstreilmesi ( Çiçek vb. Gibi Armağan alma..)
  4. Hizmet davranışları
  5. Fiziksel temastır.

1. Onay Sözleri:Sözlü iltifatlar veya takdir sözleri sevgiyi güçlü bir şekilde iletir. Sevginin hedefi,istenilen bir şeyi elde etmek değil,sevilen kişinin saadeti için bir şeyler yapmaktır. Sözel iltifatlarda bulunmak,eşlere onaylayıcı sözleri ifade etmenin yalnızca bir yoludur. Eşlerin kendilerini güvensiz hissettiği alanlardaki gizli potansiyeli,cesaret verici sözlerle harekete geçebilir. Kişilerin sahip olduğu bir ilgi alanını geliştirmesi için cesaret verici sözlere ihtiyaçları vardır. Cesaret verme,duyguları sezinlemeyi ve dünyayı eşlerin gözüyle görmeyi gerektirir. Bu nedenle öncelikle eşlerin bir birleri için neyin önemli olduğunun arayışı içinde olmaları gerektiğinin önemine değinilmektedir. Sevginin sevecen olduğu,sevecen sözlerin kullanılması gerektiği,yüksek,sert bir sesle ifade edilen sözlerin sevgiyi değil,bir yargılama ve kınama ifadesini yansıtacağı üzerinde durulmaktadır.

2. Nitelikli beraberlik:

Bu sevgi dilinin ana yönü,birisi ile birlikte olmaktır. Bu da odaklanmış ilgi ile mümkündür. Nitelikli sohbet onay sözlerinden farklıdır. Konuşurken göz temasının sürdürülmesi,dinlerken başka bir şeyle meşgul olunmaması,duyguların açığa çıkmasına özen gösterilmesi,vücut dilinin gözlemlenmesi ve konuşanın sözünün kesilmemesidir.

Nitelikli faaliyetler kişilerin ilgi duyduğu her şeyi kapsayabilir. Amaç birlikte bir şey yaşamak ve bu yaşantıyı tamamlamaktır. Bu sevgidir ve sevginin sesidir. Nitelikli faaliyetlerin en önemli yan ürünü,gelecekte yararlanılacak bir hatıra bankası sunmalarıdır. Kazanılacak şey sevildiğini hisseden bir eşle yaşamak ve onun sevgi dilini akılcı bir şekilde konuşmayı öğrenmenin zevkidir.

3. Sevginin gösterilmesi ( Çiçek vb. Gibi Armağan alma..)

İncelenen her kültürde,armağan verme,sevgi-evlilik sürecinin bir parçasıdır. Armağanın kendisi hatırlama düşüncesinin bir sembolüdür. Birisine bir armağan vermek için onu düşünüyor olmak gerekir. Armağanın kendisi bu düşüncenin bir sembolüdür. Armağanın para ile alınıp alınmadığı önemli değildir. Önemli olan yalnızca zihindeki düşünce değil,armağanı fiilen alma ve onu bir sevgi ifadesi olarak sunma düşüncesidir. Armağanlar sevginin yükselişinin sembolleridir. Semboller duygusal değer taşırlar. Armağanlar ne pahalı olmak zorunda,ne de her hafta verilmek zorundadır. Bu öğrenilmesi en kolay sevgi dilidir

4. Hizmet davranışları

Hizmet davranışları sevilen kişinin yapılmasından hoşlandığı şeyleri yapmasıdır. Bu davranışlar eşlerin birbirine hizmet ederek memnun etmeye,birbirleri için bir şeyler yaparak sevgilerini ifade etmeye çabalamalarıdır. Ricaların sevgiye yön verdiği ama taleplerin sevgi akışını engellediği ifade edilmektedir. Evlilikten önce eşlerin bir birleri için yaptıklarının,evlilikten sonra yapacaklarının göstergesi olmadığı belirtilmektedir.Hizmet davranışı sevgi dilini öğrenmenin kişilerin karı koca rollerini yeniden incelemelerini gerektirdiği üzerinde durulmaktadır.

5. Fiziksel temastır.

Fiziksel temas sevgiyi iletme yollarından birisidir. Evlilikteki sevgiyi iletmek için de güçlü bir araçtır ve bazı insanlar için öncelikli sevgi dilidir. Bazı insanlar fiziksel temas olmadan sevildiklerini hissetmezler. Onunla sevgi depoları doludur ve eşlerinin sevgisi konusunda kendilerini güvende hissederler. Bir ilişkiyi yaratan da bozan da fiziksel temastır. Bu dil sevgiyi olduğu kadar nefreti de iletebilir.

Dr. Obengül Ejder

Total
0
Shares
Related Posts
Read More

Erkekler de Kadınlar Kadar Evlenmek İster

Son zamanlarda yapılan anketler, erkekler ve kadınların ruh eşi, gerçek aşk ve evlilik düşüncesi hakkında benzer şekilde düşündüklerini göstermektedir. Amerikalıları evlilikten alıkoyan nedir?
Total
0
Share