Saç Dökülmesi ve Tedavisi

Saç dökülmesi, saçın kendini yenilemesi şeklinde de tanımlanabilir. Normal bir saç dökülmesi, günlük olarak 80–100 adet saç teli kaybı şeklindedir

Saç dökülmesi,saçın kendini yenilemesi şeklinde de tanımlanabilir. Normal bir saç dökülmesi,günlük olarak 80–100 adet saç teli kaybı şeklindedir.

Bu miktarın üzerindeki günlük dökülmeler normal değildir ve tedavi edilmesi gerekir. Uygulanan medikal tedavilere rağmen dökülmenin devam ettiği durumlarda ise tek ve kesin çözüm cerrahi bir yöntem olan saç ekimidir.

Saç Ekimi Nedir?

Ense üzerinde iki kulak arasındaki dökülmemeye kodlanmış bölgeden alınan saç köklerinin dökülmenin olduğu bölgeye uygun tekniklerle nakledilmesi işlemidir.

Saç Nakli Yöntemleri

Günümüzde sıklıkla uygulanan 2 yöntem vardır. Bunlar:

Foliküler Ünite Transplantasyonu (FUT):

Günümüzde dünyanın en ileri ve gelişmiş saç ekimi kliniklerinde uygulanmakta olan teknik "Foliküler ünite transplantasyonu (FUT)"dur. Bu yöntemde,ense üzerindeki sağlıklı ve dökülmemiş bölgeden alınan saçlı deri,mikroskop altında doğal yapıları bozulmadan uygun tekniklerle,saç ve saç köklerini barındıracak şekilde 1’li,2’li,3’lü ve 4’lü kümelere ayrılarak seyrelmiş ya da tamamen dökülmüş olan bölgeye ekilir.

Ensede saçların alındığı bölge,plastik ve rekonstrüktif cerrahi yöntemlerine uygun olarak dikilir. Bu sayede,arkadaki dikiş izi en aza indirgenmiş olur ve iz ancak saç tamamen kazıtıldığında görülebilir. Dikiş,ameliyatı takip eden 12–15. günde alınır.

Hazırlanan saç kümelerinin yerleştirilmesi (ekimi) aşamasında,dizilimi,uygulanacak saç çizgisi,mevcut saçların çıkış yönlerine uygunluğu ancak bu konuda uzun yıllar deneyimli bir uzman tarafından tasarlanabilir. Doğal görünen saç ekimi ile kötü görünümlü saç ekimi arasındaki fark,işlemi yapan uzman ellerin sanatsal becerisiyle ilgilidir.

Foliküler Ünite Ekstraksiyonu (FUE):

Foliküler ünite ekstraksiyonu (FUE) yöntemi,saç köklerinin özel ince uçlu iğneler ile ense üzerinden ya da vücudun belirli bölgelerinden tek tek alınarak seyrelmiş ya da tamamen dökülmüş olan bölgeye nakledilmesidir. Ense üzerinde dikiş olmadığı için,dikiş izi de söz konusu değildir.

Doğru uygulanmış FUT veya FUE yöntemlerinin,sonuçları bakımından birbirinden farkı yoktur. Eğer saç çizgisi doğru hazırlanmış ve yönlendirilmeleri doğru yapılmış ise her iki yöntemin de sonuçları doğal görünmektedir

Saç Ekimi ve Saç Ekimi Yöntemleri Hakkında Sık Sorulan Sorular

1.İşlem ne kadar sürer?

Saç ekimi yapılacak bölgenin büyüklüğü,cilt ve saç yapısı,uygulanacak tekniğe bağlı olarak değişmekle birlikte,yaklaşık olarak 4–6 saat arası süren bir işlemdir.

2.Ağrı ya da acı hisseder miyim?

Saç ekimi operasyonu lokal anestezi altında gerçekleştirilip kesinlikle ağrı ya da acı hissedilmeyen bir işlemdir.

3.Hangi tekniği öneriyorsunuz?

Kullanılacak tekniği biz değil,sizin saçlarınızın ve cildinizin yapısı belirleyip doğru tekniğin uygulanması çok önemlidir. Öngörüşme esnasında yapılacak teknik ve neden o tekniğin seçildiği detaylı bir şekilde anlatılıp karar verilir.

4.Ekilen saçlar kesinlikle çıkar mı?

Evet çıkar. Greftlerin (saç kümesi) hazırlanması,bekletildiği koşullar ve doğru tekniğin uygulanması sonucu direkt etkileyen faktörler olup,yerine getirildiği takdirde sonuç %100 başarılıdır.

5.Ne zaman dışarı çıkabilirim?

Operasyondan sonra dışarıya çıkmanızı engelleyecek bir durum yoktur. İlk 2–3 gün minik minik pembe noktacıklar görülüp,yavaş yavaş solmaya başlayarak bir hafta içinde normal haline dönüp dışarıya çıkmanızı engelleyecek bir durum teşkil etmez.

6.Ne zaman banyo yapabilirim? Operasyon sonrası dikkat etmem gereken şeyler nelerdir?

Bu bilgiler öngörüşme esnasında aklınızda en ufak soru işareti kalmayacak şekilde anlatılacaktır.

7.Ekilen saçlar ne zaman çıkar?

Operasyon tarihinden 3 ay sonra küçük küçük görünmeye başlayıp,yaklaşık 6 ay içinde normal uzunluğuna erişir.

8.Ekilen saçlar ileriki tarihlerde dökülür mü?

Hayır dökülmez. Çünkü ekilen saçlar dökülmemeye kodlanmış bölgeden alınıp,bu özelliğini yeni ekilen bölgede de devam ettirir.

9.Saç ekimi yaptırdığım belli olur mu?

Uygun teknikle doğal bir şekilde ekilmiş saçlar kesinlikle belli olmaz. Bunun için operasyonu yapacak ekibin deneyimli olması çok önemlidir. Çünkü uygulanacak ekimin şekli kişinin cilt ve saç yapısına,ekim yapılacak bölgeye göre değişip,her biri teker teker değerlendirilmelidir

10. Fiyatı ne kadardır?

Fiyat verilebilmesi için cildinizin yapısı,saçınızın yapısı,uygulanacak teknik ve ekim yapılacak bölgenin büyüklüğünün değerlendirilmesi gerekir. Bunun için ücretsiz olan öngörüşme randevunuzu alarak,uzmanımızdan daha sağlıklı bilgi edinebilirsiniz

11.İşlemi uygulayacak kişiler kimlerdir? Bu konudaki tecrübeleri nedir?

Saç ekimi plastik cerrahlar yönetiminde konusunda uzun yıllar deneyim kazanmiş uzmanlar tarafından gerçekleştirilmektedir.

Sağlıklı Günler…

Sema Önkül

Total
0
Shares
Related Posts

Yiyeceklerden Maksimum Fayda Sağlamak İçin İpuçları

Sağlığımız için faydalı birçok sebze ve meyveden yarar sağlayabilmemiz için yıkamadan, pişirmeye pek çok kurala dikkat etmemiz gerekiyor. Aksi takdirde yararları kayboluyor. Yiyeceklerden maksimum fayda sağlamak için yapmanız gerekenler:
Total
0
Share