Saç Ekimi Hakkında Merak Edilenler

Saç ekimi, genetik olarak ömür boyu dökülmemeye programlanmış ve başın her iki kulak kepçesi arasında kalan arka kısmında bulunan saç köklerinin bölgesel uyuşturma ile alınıp istenilen alana/alanlara transferidir.

Acıbadem Adana Hastanesi Saç Restorasyon Cerrahisi Bölüm Başkanı Op. Dr. Çağatay Sezgin anlatıyor;

Başın arka kısmında bulunan saç kökleri teknik anlamda iki şekilde elde edilebilir.

Birinci yöntem: Her iki kulak arası mesafesi ‘boyunda’ ve kişinin saçlı deri esnekliğinin müsaade ettiği bir ‘en’de kişiden bir saçlı deri şeridinin çıkarılması Ve ardından bu alanın estetik olarak sütüre (dikiş) edilmesi yöntemine dayanır. Elde edilen bu saçlı deri şeridinde bulunan saç kökleri tek tek ayrılarak ekilmeye hazır hale getirilir. Ancak FUE yöntemi dediğimiz ‘dikişsiz’ yöntemin uygulanmaya başlanması ile popülerliğini kaybetmeye başlamıştır.

İkinci yöntem: Başın arka kısmında bulunan verici alandan lokal anestezi altında saç kökü birimleri 0.7-0.9 mm lik özel aletlerle tek tek alınırlar;bu yönteme ise FUE yani halk arasındaki tabiri ile dikişsiz,ameliyatsız yöntem denir.

Saç Ekim Yöntemleri

Aslında iki yöntemde sağlıklı ve son derece güvenle yapılan yöntemlerdir. Yukarıda da belirttiğimiz üzere iki yöntemin temel farkı saç kökü elde etme şekillerinin farklı oluşudur. Her iki yöntemle de elde edilmiş olan saç köklerinin alıcı alana nakli aynı teknikledir. Temel farklardan bir tanesi de:Şerit yönteminde,ekilecek saç kökü sayısı kişiden alınan şerit’in içerdiği kadardır. Bu da ortamla olarak 20006000 kök arasında değişebilmektedir. Burada kişinin verici alanında bulunan saç sıklığı elde edilecek saç kökü sayısı açısından önemli bir faktördür. Hâlbuki FUE (tek tek alma) yönteminde elde edilecek saç kökü sayısında teorik anlamda herhangi bir sınır yoktur. Verici alandan bir seansta ortalama 10.000 e kadar saç kökü alınabilmektedir. Elde edilebilecek saç kökü sayısını bir anlamda kişinin maddi imkânları ve verici alanının sıklığı belirlemektedir. Ancak şu hiçbir zaman unutulmamalıdır ki saç nakli sadece bir kereye mahsus yapılan bir işlem değildir. Bir seansta elde edilen sonuç ilave seanslarla çok daha fazla geliştirilmeye müsaittir. FUE yöntemi daha konforludur. Yöntem tercihi tamamen kişiseldir. İsterseniz seyahatinizde otobüs,tren isterseniz de uçak tercih edersiniz ama neticede varacağınız yere varırsınız. Tabiî ki uçak konforlu fakat pahalı bir seyahat tercihi olacaktır.

Ağrılı Bir İşlem Değildir

Tamamen lokal anestezi altında yapıldığından işlem esnasında herhangi bir ağrı duymanız mümkün değildir. İşlem sonrası lüzumu halinde kullanacağınız ağrı kesicilerle işlem sonrası dönemde de son derece rahat edersiniz. Ekilecek alana ve uygulanacak yönteme göre değişmekle birlikte operasyon 4-8 saat arasında yani bir gün içinde tamamlanmaktadır.

Ekilen Saçlar Dökülmez

Saç naklinde başın arka kısmında bulunan genetik olarak dökülmemeye programlanmış saç kökleri transfer edildiğinden,ekilen bu kökler yeni yerlerinde ömür boyu dökülmeden kalırlar. İşlem sonrası alıcı ve verici alanı herhangi bir enfeksiyondan korumak amacı ile ortalama 5-10 gün hijyenik bir ortam olan evde istirahat gereklidir. Evde yapılacak bu 5-10 günlük kişisel bakım ve istirahatten sonra kişi normal sosyal yaşamına dönebilir,ömür boyu bir bakım gerektirmez. Saçların çıkış süresi kişiden kişiye göre değişmekle beraber ortalama 3-6 aydır.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts
Read More

Saç Beyazlaması Önlenebilir mi?

Beyaz saç genetik mi yoksa stres de etkiliyor mu? Saçların beyazlamasını önlemek için hangi önlemler alınmalı? Tüm bu soruların cevabını sizler için yazdık.

Dökülen Saç Yeniden Çıkar Mı?

Kıskandıracak güzellikte saçlar için beslenmenize dikkat edin, boya ve fönü abartmayın, sert fırça kullanmayın, yaz-kış bakım yapmayı ihmal etmeyin, jöleli saçla yatmayın.
Total
0
Share