Erken Yaşlarda Beyazlayan Saçlara Bakım ve Diyet Önerileri

Beyaz veya gri saçları gizlemek hiç de kolay değildir. Bazı insanlar, saçlarındaki bu beyazlaşma veya griye kaçan renk değişimini kapatmak için bere bile takabiliyor.

Birçok insanın saçları yaşlandıkça beyazlayabilir veya bir grilik çökebilir.Bu durum ile ergenlikte veya yaşamın erken dönemlerinde karşılaşanlardada mevcut ve bu kişilerin sayısı her geçen gün artmakta.

Beyaz ve Gri Saçın Nedenleri

İnsanların büyük bir çoğunluğu beyaz saçın genetik olarak ortaya çıktığını söylemekte. Saçlar bir gecede grileşmez,bu yavaş ve doğal bir süreç olarak biraz zaman alır. Bu durumu kontrol altına almak için ne kadar erken fark ederseniz,o kadar kolay olur. Beyaz veya gri saçın oluşmasının sebeplerini sizler için yazdık:

•Genetik faktörler,saçların erken beyazlamasında büyük bir rol oynuyor.
•Vücutta ve saçlarda B vitamini eksikliği.
•Şampuan,klimalar veya çevresel nedenlerle kimyasala maruz kalmak.
Sigara içmek de saç derisini etkileyebilir.
Tiroid bozukluğu da bir neden olabilir.
•Bir olay sonrası yaşanılan şok.

Gri Saçlar İçin Diyet

Doğru beslenme,saçların grileşmesini yavaşlatabilir. Bu besinler şunlardır:

1. Taze Yeşillikler:Tüm yeşil yapraklı sebzeler saçlarınızın ihtiyacı olan vitaminleri karşılamaktadır. Sebzeleri buharla pişirin ya da kaynatın. Bu sebzelerin saçlar için olduğu kadar aynı zamanda cilt ve kalp sağlığı konusunda da faydaları vardır.

2. Çikolatalar:Çikolata,saçlarınızın melanin üretim sürecinde yardımcı olan bakırı içermektedir. Bu madde bozulmadan orijinal rengini korur. Çikolatanın kakao miktarının yüksek olmasına dikkat edin ve aşırıya kaçmayın çünkü çikolatanın faydaları olduğu gibi yan etkileri de vardır.

3. Çilek,Kiraz Benzeri Meyveler:C vitamini bakımından zengin bir kaynak olan çilek benzeri meyveleri tercih edin. Bu meyveler saçların sağlıklı bir şekilde büyümesin katkıda bulunur ve gözle görülebilen yaşlanma belirtilerini azaltır. Çilek,kiraz benzeri tüm meyveler beslenme kaynağıdır.

4. Badem:Her yerde bulabileceğiniz,saçlarınız için iyi gelen bir besin kaynağı.

Beyaz Saçlar İçin Çözümler

Her problemin bir çözüm yöntemi olduğu gibi gri veya beyaz saçları korumanın ve önlemenin de faydalı olabilecek birkaç yolu mevcut:

•“Hacı Bektaşi Üzümü”ve “Amla Hint Yağı”Güney Doğu Asya’da kullanılan bitkisel bir yöntemdir. Bu yağ saç dökülmesi ve beyaz oluşumunun önlenmesinde etkili olabilir.

•Kafa derisi üzerine masaj yapar gibi soğan uygulayın. 30 dakika boyunca uyguladıktan sonra şampuan ile saçınızı yıkayın. Bu yöntem de beyaz saçların oluşumunu engellemede etkili olabilir. Haftada iki kez uygulamakta fayda var ve uyguladıktan sonra saçlarınızı yıkadığınızdan emin olun.

•Günde bir bardak havuç suyu içmek beyaz veya gri saç oluşumunu önleyebilir,fakat bu durum düzenli olarak yapılmalıdır.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts
Read More

Saç Ekimi Hakkında Merak Edilenler

Saç ekimi, genetik olarak ömür boyu dökülmemeye programlanmış ve başın her iki kulak kepçesi arasında kalan arka kısmında bulunan saç köklerinin bölgesel uyuşturma ile alınıp istenilen alana/alanlara transferidir.

Dökülen Saç Yeniden Çıkar Mı?

Kıskandıracak güzellikte saçlar için beslenmenize dikkat edin, boya ve fönü abartmayın, sert fırça kullanmayın, yaz-kış bakım yapmayı ihmal etmeyin, jöleli saçla yatmayın.
Read More

Saçlarınız İçin 5 Süper Yiyecek

Saçlarım dökülüyor, saç dökülmesini nasıl önleyebilirim? Güçlü saçlara nasıl kavuşurum? Saçlarıma hangi gıdalar iyi gelir? Gibi sorular sizin de aklınızı meşgul ediyorsa, saçlarınızı canlandıracak bu yazımızı okumadan geçmeyin!
Total
0
Share