Sağlıklı Saçlar İçin En İyi 10 Yiyecek

Konu sağlıklı saçlar olduğunda sadece saçınıza sürdüğünüz şeyler değil; aynı zamanda vücudunuza giren gıdalar da önem taşır.

Daha güzel saçlar elde etmek için işe bir sonraki yemeğinizden başlayabilirsiniz. The Beauty Diet yazarı, New Yorklu beslenme uzmanı Lisa Drayer: “Vücudun diğer tüm kısımları gibi güçlü, dolgun saçları destekleyen hücre ve işlemler de dengeli beslenmeye bağlıdır”.

Cildinize oranla saçınızdaki değişimleri (iyi veya kötü!) fark etmeniz daha fazla zaman alabilir. NYC dermatolojist Cybele Fishman: “Örneğin, bir hafta boyunca kötü beslenirseniz birkaç gün içinde sivilce ve kuru, cansız cilt sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz. Fakat beslenme eksiklikleri veya şok diyetin etkilerinin saça yansıması birkaç ayı bulabilir”.

Bugün yediğiniz besinler saç tellerinin büyüdüğü foliküllerin ve kafa derisinin güçlenmesine yardımcı olur.  Drayer: “Daha sağlıklı foliküller daha sağlıklı saçlar demektir. Daha sağlıklı bir saç derisi ise yine daha sağlıklı saçlara işaret eder!” Elbette, alınan besinler dışında saçı etkileyen faktörler vardır. Sigara kullanma, hormonsal dengesizlikler ve yetersiz uyku da saçın nasıl göründüğünü ve hissettirdiğini etkileyebilir. Hiçbir sihirli besin bu sorunları telafi edemez.

Yine de düşündüğünüzden daha fazla avantajınız vardır. Aşağıdaki 10 yiyeceğe odaklanan dengeli, çeşitli ve protein açısından zengin bir diyetle beslenirseniz saçınızın ihtiyacı olan ve hak ettiği itinayı göstermiş olursunuz.

Somon Balığı

Protein ve D vitamini açısından zengin olmasının yanı sıra (her ikisi de güçlü saçlar için önemlidir) bu lezzetli soğuk su balığında bulunan omega-3 yağ asitleri asıl önemli faktördür. Vücut, saçların büyümesi için gerekli bu yağ asitlerini kendi üretemez. Drayer saç kılı yuvalarının yaklaşık %3’ünün bu yağ asitlerinden oluştuğunu belirtiyor. Omega-3 aynı zamanda saç derisinin hücre zarlarında ve saç derisi ve saçın su dengesini sağlayan doğal yağlarda bulunur. Diğer seçenekler:  Somon balığı sevmiyorsanız avokado, bal kabağı çekirdeği ve cevizin yanı sıra ringa balığı, sardalya, alabalık ve uskumru balığından da temel yağ asitlerini alabilirsiniz.

Ceviz

Ceviz çok fazla miktarda omega-3 yağ asidi bulunduran tek kuru yemiş çeşididir. Aynı zamanda hücreleri DNA hasarından koruyan biyotin ve E vitamini açısından da zengindir. Drayer saçların güneşten pek korunmadığı için bunun harika bir özellik olduğuna vurgu yapıyor. Çok az seviyede biyotin saç kaybına neden olabilir. Ayrıca Fishman, cevizde saçın doğal renginin ve parlaklığının korunmasını sağlayan bakır mineralinin bulunduğunu belirtiyor. Diğer seçenekler: Fishman salatada  veya tavada bir şey kızartırken kanola ya da aspir yağı yerine ceviz yağı kullanmanızı öneriyor.

İstiridye

İstiridye çinko bakımından zengindir ve yetersizliği durumunda kuru, pul pul dökülen saç derisinin yanı sıra saç kaybına (kirpikler de dahil) neden olabilir. 3 onsluk miktar günlük değerinizin %493’ünü oluşturur. Zenginleştirilmiş kahvaltılık gevrekler ve ve tam tahıllı ekmekler sayesinde bir miktar çinko alabilirsiniz, fakat istiridye yüksek seviyede protein de sağlamaktadır. Drayer: “Unutmayınız ki saçın yaklaşık %97’si proteindir”. Yeterli protein olmadan vücudunuz her gün doğal yollardan dökülen saçları yenileyemez ve çıkan saçlar da kuru, kırılgan veya zayıf olabilir. Diğer seçenekler: Fındık, biftek ve yumurta yoluyla çinko ihtiyacınızı karşılayın.

Tatlı Patates

Tatlı patates, vücudun A vitaminine dönüştürdüğü antioksidan beta karoten için harika bir kaynaktır. Fishman: “Temel olarak vücudun her hücresi yeterli A vitamini olmadan işlev gösteremez”. A vitamini aynı zamanda saç derisinin sağlıklı kalmasını sağlayan yağların korunmasına ve üretilmesine yardımcı olur. Yetersiz kaldığında kaşıntılı, can sıkıcı kepeğe neden olabilir. Diğer seçenekler: Havuç, kavun, mango, bal kabağı ve kayısıda bol miktarda beta karoten bulunmaktadır.

Yumurta

İçinde çinko, selenyum, sülfür ve demir olmak üzere 4 ana mineral bulunan yumurta harika bir protein kaynağıdır. Demir özellikle önemlidir, çünkü hücrelerin saç foliküllerine oksijen taşımasına yardımcı olur. Demir yetersizliği (anemi) özellikle kadınlarda olmak üzere saç kaybının en büyük nedenlerinden biridir. Diğer seçenekler: Demir ihtiyacınızı tavuk, balık, domuz eti ve biftek gibi hayvansal kaynaklar yoluyla da temin edebilirsiniz.

Ispanak

Ispanakta bulunan demir, beta karoten, folik asit ve C vitamini saç foliküllerinin sağlıklı kalmasına ve saç derisi yağlarının dolaşımının sağlanmasına yardımcı olur. Diğer seçenekler:  Besin değeri yüksek brokoli, lahana ve pazı gibi koyu, yapraklı sebzeleri deneyebilirsiniz.

Mercimek

Fishman: Küçük ama etkili olan bu baklagil çeşidi protein, demir, çinko ve biyotin yüklüdür. Bu nedenle vejeteryan, vegan ve et severler için harika bir temel besin maddesidir. Diğer seçenekler: Soya fasulyesi  (küçük olanlarına edamame adı verilir) ve barbunya gibi diğer fasulye çeşitlerini çorbanıza ya da salatanıza koyun.

Yoğurt

D ve B5 vitamini (sık sık saç bakımı ürünlerinin etiketlerinde rastlayabileceğiniz bir içerik) ve saç dostu protein açısından zengin olan yoğurt gibi düşük yağlı seçeneklere başvurmak için süt ürünleri reyonunda gezinin. Fishman yeni bir araştırmanın D vitamini ile saç folikülü sağlığı arasında bir bağ tespit ettiğini; fakat henüz bunun nasıl işlediğinin bilinmediğini söylüyor. Diğer seçenekler: Süzme peynir, düşük yağlı peynir ve yağsız süt de gereken özellikleri karşılamaktadır.

Yaban Mersini

Egzotik süper meyveler gelip geçebilir fakat konu C vitamini olduğunda Drayer şöyle diyor: “Bu harika besin maddesini geçmek zordur”. C vitamini saç derisine kan dolaşımının sağlaması ve folikülleri besleyen kılcal damarları desteklemesi bakımından aşırı derecede önem taşır. Beslenme düzeninde C vitaminine çok az yer verilmesi saç kırılmalarına neden olabilir. Diğer seçenekler: Kivi, tatlı patates, domates ve çilek.

Kümes Hayvanlarının Eti

Bu günlük yemekler konu protein, çinko, demir ve saç tellerinin güçlü ve sık kalmasını sağlayan B vitaminine geldiğinde olağanüstü bir yere sahiptir. Drayer: “Saç neredeyse tamamen proteinden oluştuğu için protein bakımından zengin yiyeceklergerçekten de saç için yapı taşlarını oluştururlar”. Diğer seçenekler: Yağsız biftek yağsız proteinler için iyi bir kaynaktır.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts
Read More

7 Adımda Daha Gür Ve Seksi Saçlar

Sofia Vergara ve Connie Britton seksi, mükemmel saçların kodunu çözmüş görünüyor. Her ne kadar ünlüler saçlarının harika görünmesi için uzman yardımı alsa da siz de evde saç tellerinizin hacmini arttırabilirsiniz.
Read More

Saç Ekimi Hakkında Merak Edilenler

Saç ekimi, genetik olarak ömür boyu dökülmemeye programlanmış ve başın her iki kulak kepçesi arasında kalan arka kısmında bulunan saç köklerinin bölgesel uyuşturma ile alınıp istenilen alana/alanlara transferidir.
Read More

Saçlarınız İçin 5 Süper Yiyecek

Saçlarım dökülüyor, saç dökülmesini nasıl önleyebilirim? Güçlü saçlara nasıl kavuşurum? Saçlarıma hangi gıdalar iyi gelir? Gibi sorular sizin de aklınızı meşgul ediyorsa, saçlarınızı canlandıracak bu yazımızı okumadan geçmeyin!
Total
0
Share