Saçınızı Çok Sıkı Toplamayın

Sağlıklı ve gür görünen saçlar, güzelliğimizin tamamlayıcısı. Bu nedenle dökülmeye başladıklarında hemen herkeste ‘Hepsi dökülecek mi’ kaygısı yaşanıyor.
Sağlıklı ve gür görünen saçlar,güzelliğimizin tamamlayıcısı. Bu nedenle dökülmeye başladıklarında hemen herkeste ‘Hepsi dökülecek mi’ kaygısı yaşanıyor.

Dökülmeye karşı nasıl bir tedavi yürütülüyor?

Hastanın aşırı diyet yaptığı tespit edilirse,protein ve vitaminden zengin beslenmesi öneriliyor. Hastanın öyküsü ve yakınmaları doğrultusunda;demir,çinko,biotin eksikliği,tiroit veya başka bir hastalıktan kaynaklanabileceği düşünülerek kan tetkiklerine başvurulabiliyor.

Fön çektirmek zararlı mı?

Sık sık fön çektirmeyin. Saçlarınıza en fazla haftada bir fön çektirin ve sıkı toplamaktan da kaçının. Çünkü saç diplerine etki eden çekme gücü travmatik saç dökülmesine neden olabiliyor.

Haftada kaç gün yıkamak gerekir?

Saçları sık yıkamak,derideki koruyucu bakterileri yok ederek kepeklenmeye daha da önemlisi saç dökülmesine neden oluyor. En sağlıklısı,saçları haftada 3 gün yıkamak. Ayrıca saçlarınızı çok sıcak su yerine ılık su ile yıkamaya özen gösterin.

Dr. Belma Bayraktar

Total
0
Shares
Related Posts

Sigaranın Gözü Doymuyor

Dünya genelinde her yıl 12, 7 milyon kişinin yakalandığı ve her yıl 7 , 6 milyon kişinin yaşamını yitirdiği kanserde , en büyük düşman sigara olarak gösteriliyor .
Total
0
Share