Şeker Hastaları Yılda 1 Kez Göz Muayenesi Yaptırmalı

Şeker hastalığına bağlı göz bozuklukları, insülin kullanmak zorunda olan çocuklarda ve gençlerde daha sık ortaya çıkar.

Şeker hastalığına bağlı göz bozuklukları,insülin kullanmak zorunda olan çocuklarda ve gençlerde daha sık ortaya çıkar. İlk yıllarda bir bozukluk olmasada,yıllar ilerledikçe damarların duvarı zayıflar baloncuk tarzında oluşumlar ortaya çıkar ki,bunlara mikroanevrizma denir. Daha sonra bu zayıf bölgelerden göz içinde kanamalar gelişir. İleri dönemlere kadar görme pek bozulmazsa da,görme bozukluğu ortaya çıktıktan sonra tedavi yüz güldürücü olmamaktadır.

Yılda 1 Kez Muayene Şart
Göz dibi muayenesi göz doktoru tarafından damla ile göz bebeği genişletilerek yapılır. Şeker hastalığı olanlar hiçbir yakınması olmasa da yılda 1 kez gözlerini muayene ettirmelidirler. Gerektiğinde göz dibi damarlarının ilaçlı filmi çekilir ki,buna "Fundus Fluoresan Anjiografisi"denir. Anjiografide göz dibi damarlarında kanama,serum sızması,yeni damar oluşumu gibi bulgular saptanırsa "Lazer"tedavisi yapılır. "Lazer"tedavisinin yapılma vakti geçtiğinde tedavideki yarar sınırlı olmaktadır.

Diyabet Hastalığı ile İlgili Diğer Makaleler

Prof. Dr. Yavuz Baykal

Total
0
Shares
Related Posts

Alerjide Erken Teşhisin Tedavide Önemi

Alerjik hastalıkların tümü çocukluk çağında başlar, gelişir ve erişkinde devam eder. Bu nedenle alerjik hastalıklarla mücadele bu çağda başlarsa başarılı olabilir.

Çölyak Hastalığı Nedir ?

Çölyak hastası olan kişiler buğdayda arpada çavdarda ve yulafta bulunan ve gluten olarak adlandırılan bir proteinine tahammül edememektedir.
Total
0
Share