Gelecekte Yosunla Beslenip Fotosentez Yapacağız!

Gelecek nesil beslenmenin ilk adımları atılmaya başlandı. İnsanoğlunun bütün beslenme alışkanlıkları değişebilir.

Yüz maskesinden Japonya’nın yeni beslenme modası haline gelmesine kadar, yosunların kullanımı hakkında bilim her zamankinden daha fazla kullanım alanı buluyor.

Michael Burton ve Michiko isimli mucit ve tasarımcılar insanları yosunlar üzerine düşündürmek istiyor. Özellikle karbondioksitle büyüyen yosunları insanoğlunun kendi bedenleri üzerinde yetiştirip kendi besinlerini sağlamasının nasıl mümkün olabileceği üzerine kafa yormaktalar.
Kendilerine ait websitelerinde “Vücudumuzla birlikte aldığımız yakıtı revize edebilecekken neden yeni bir yiyecek tasarlayalım?”sorusunu soruyorlar.
Devam ettikleri Yosun Kültürü Projesi’nin amacı ise bitkilerin yaptığıyla aynı şekilde besin üretmek için,soluk alırken verdiğimiz karbondioksit ile birlikte güneşin gücünden yararlanmak.
Geçen yıl,yüz,omuz ve sırt kısımlarını saracak şekilde giyilen ve plastik tüplerden oluşan büyük bir maske şeklindeki “Simbiyoz giysi” görücüye çıktı. Bir opera sanatçısı maskeyi takarak performansını sergilerken,verdiği geniş nefesler ile de ağzı açık maskenin içindeki yosunların büyümesine yarayan yakıtı sağlamış oldu. Sanatçının ürettiği yosunların içilmesi katılımcılar tarafından destek buldu.
Bu proje,yosunların yeni kullanım biçimlerinin bulunması hakkındaki örneklerden yalnızca biri. Yosunlar,hali hazırda biyoyakıt olarak geliştirilmeye başlandı ve birçok tüketim ürününde de görülmektedir.
Sizi çizgi roman karakterlerine benzetecek bir mekanizma giymeye hazır olmasanız bile yosunu besin kaynağı olarak değerlendirmekten çekinmeyin. Muhtemelen birçok üründe bulunan yosunu çoktan siz de yemişsinizdir.

Yosun Tüketiminin Faydaları

Kırmızı alglerden yapılan agar;jelatine vejetaryen bir alternatif olarak kullanılır. Bunun yanı sıra reçeller,jöleler,mayonez,işlenmiş peynir,kremler ve dondurulmuş süt ürünlerinde bulunur. Ayrıca yapılan bir çalışmanın sonucuna göre tip2 diyabeti olan kişiler tarafından geleneksel japon diyetiyle birlikte kullanıldığında belirgin bir kilo kaybı sağladığı görülmüştür.
Su yosunu,ada kültürlerinde yüzyıllardır yenmekte olan bir yosun türüdür. Kalsiyum,iyot,demir,magnezyum ve potasyum barındıran önemli mineral ve vitaminler açısından zengindir.
Birçok alg (yosun) ve su yosunu omega-3 yağ asidi açısından zengin,kolesterolü azaltması ve kalp sağlığını iyileştirmesi de dahil olmak üzere kanıtlanmış sayısız sağlık faydaları olan önemli besinlerdir.
Aurora yosunları,atletler ve kilo kaybetmek isteyen kişiler tarafından kullanılabilen omega-3 yağ asitleri gibi bitkisel esaslı sürdürülebilir proteinler üretir.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts

Annenizde ya da teyzenizde meme kanseri öyküsü varsa?

Maalesef ki bazı kanser tipleri ailelerde genetik geçişle görülmektedir . Örneğin eğer bir kadınsanız ve annenizde , kız kardeşinizde ya da teyzenizde meme kanseri öyküsü varsa , sizin meme kanserine yakalanma riskiniz fazladır .
Total
0
Share