Doğum Kontrolünde Doğal Korunma Yöntemleri

Çiftler kendi istekleri doğrultusunda oluşabilecek gebelikleri önlemek ve aile planlamasını sağlayabilmek için doğal korunma yöntemlerini de tercih etmektedirler.

Doğal Yöntemler

Takvim yöntemi,Vücut ısısı yöntemleri nedir ve nasıl kullanılır?
Yumurtlamadan önceki 5 gün ve yumurtlamadan sonraki 3 gün kadının gebe kalma olasılığının yüksek olduğu dönemdir. Kadının yumurtlama olasılığı yüksek olan günleri tespit ederek,o günlerde cinsel ilişkide bulunulmamasına veya cinsel ilişki olduğunda ek yöntem kullanılmasına dayanır. Vücut ısısı yönteminde her gün sabah vücut ısısı ölçülür,ayın ortasında yumurtlama döneminde vücut ısısında bir miktar artış olur. Takvim yönteminde düzenli adet gören kadınlarda yumurtlama zamanı beklenen adet gününden önceki 14. gündür. Bu günden önceki 5 gün ve sonraki 3 gün cinsel ilişki olmamalıdır.

Takvim yöntemi,Vücut ısısı yöntemlerinin başarı oranı nedir?
Tek başlarına güvenilir yöntemler değildir. Başarısızlık oranı %20-25’tir.

Takvim yöntemi,Vücut ısısı yöntemlerinin avantaj ve dezavantajları nelerdir?
Tek başlarına güvenilir yöntemler değildir. Başarısızlık oranı %20-25’tir. Yöntemlerin etkili olması için kişinin yöntemle ilgili bilgili ve eğitimli olması gerekir. Bu yöntemlere alışmak zaman ve sabır gerektirir. Takvim yönteminde kadının düzenli adet görmesi gerekir. Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan koruyan yöntemler değildir.

Emzirme
Doğumdan sonra ilk 6 ayda anne bebeğini beslemek için düzenli ve sık aralıklarla sadece anne sütü ile beslediğinde,bu süre içinde yumurtlama olmayabilir. 6. aydan sonra ek yöntem kullanılması gerektiği unutulmamalıdır. Bu ilk 6 ay süresinde anne adet görürse,ek gıdaya geçerse veya anne sütü kesilirse bu yöntemin koruyuculuğunu azaltabilir.

Geri Çekme

Geri çekme (dışarı boşalma) ne demektir?
Boşalma olmadan önce erkeğin penisini kadının vajeninden uzaklaştırıp dışarı boşalmasıdır. Boşalma oluncaya dek cinsel ilişkilerini sürdürürler,boşalmadan hemen önce erkek,penisini vajinadan geri çeker. Boşalma vajinanın tamamen dışında ve kadının dış genital organlarından uzakta gerçekleşmelidir.

Geri çekme (dışarı boşalma) kullanılma sıklığı ve başarı oranı nedir?
Yüzyıllardır uygulana gelen bir yöntemdir. Türkiye de çiftlerin % 30 ‘u bu yöntemi kullanmaktadır. Ülkemizde en sık kullanılan yöntemdir. Tekniğin etkinliği tamamen kişiye bağlıdır. Herkes başarı ile uygulayamayabilir. İlk uygulama yılında görülen % 4-20 başarısızlık oranları bu yöntemin en önemli dezavantajıdır.

Geri çekme (dışarı boşalma) avantaj ve dezavantajları nelerdir?
Cinsel ilişkinin yarıda kesilmesi,eşlerin cinsel doyumlarını azaltabilir. Yöntemin hiçbir ilaç veya araç gerektirmemesi ve ayrıca herhangi bir maliyetinin olmaması kullanılmasının başlıca sebeplerindendir. İlk uygulama yılında görülen % 4-18 başarısızlık oranları bu yöntemin en önemli dezavantajıdır.

Acil Korunma

Acil korunma nedir?
Korunmasız cinsel ilişki sonrası gebe kalınmaması için kullanılan yöntemlerdir. Rutin olarak kullanılacak yöntemler değildir,özellikle beklenmedik acil durumlarda (kondomun yırtılması,hapın unutulması,doğal yöntem kullanırken hata,tecavüze uğrama vb.) kullanılması önerilir. Cinsel ilişkiden sonra mümkün olduğu kadar erken (en geç 72 saat içinde) sağlık kuruluşuna başvurularak yöntemler için yardım alınması önerilir.

Acil korunma için seçenekler nelerdir?
Bu amaçla özel haplar ve rahim içi araç kullanılan yöntemlerdendir. En sık ertesi gün hapı olarak bilinen haplar kullanılır.

Ertesi gün hapı nasıl kullanılır?
Cinsel ilişkiyi izleyen ilk 72 saat içinde 12 saat arayla 2 tane alınır. Başarı oranı yaklaşık %75 ‘tir. Cinsel ilişkiden sonra ne kadar kısa sürede alınırsa başarı şansı o kadar yüksek olur. Rutin korunma yöntemi olarak kullanılmamalıdır,çünkü normal doğum kontrol hapları kadar koruyucu değillerdir ve yan etkileri daha fazladır. Memelerde hassasiyet,baş ağrısı,adet düzeninde bozulmaya sebep olabilirler

Acil korunmada rahim içi aracın yeri nedir?
Korunmasız ilişkinin olduğu adet siklusunda yumurtlamanın olduğu tahmin edilen günü izleyen 5-7 gün içinde takılmalıdır. Fazla tercih edilen bir yöntem değildir.

gebelik takvimi

Prof. Dr. Bülent Tıraş

Total
0
Shares
Related Posts

Kanserden Koruyan Besinler Var Mı?

Kanserle ilgili yapılan araştırmalarda kanserden korunma konusunda en etkili yöntemlerin başında sağlıklı beslenme yani antioksidanlardan zengin beslenme gelir.

Çocuk ve Gençlerde Diyabet

Diyabet, insülin eksikliği / yokluğu veya etkisizliği sonucu gelişen, yaşam boyu süren kronik endokrin - metabolik bir hastalıktır.
Total
0
Share