Uyuyan Bebeği Emzirmek İçin Uyandırmalı mı?

Bebekler yeni doğan döneminde günün büyük bölümünü uyuyarak geçirirler.

Bu durum onların keyifli ve sağlıklarının yerinde olduğunu gösterir. Ancak 2. en geç 3. saatin sonunda hala uyanmamışlarsa özellikle erken doğan bebeklerde kan şekeri seviyesinde düşme olmaması için uyandırılmalı ve emzirilmelidir. Bebeklerin emzirilmek için tam olarak uyandırılmaları gerekmez. Gözleri kapalı ve yarı uyur durumda da emebilirler. Burada dikkat edilmesi gereken bebeğin değil annenin tam olarak uyanık olması gerektiğidir. Çünkü yenidoğan döneminde görülen,anne sütünün bebeğin nefes borusuna kaçması yani aspirasyon sendromu ya da bebeğin kusması neticesinde nefessiz kalması veya annenin ağırlığı altında kalması gibi durumlar daha çok bebeğin değil annenin uyuya kalması neticesinde görülüyor. Gece emzirmenin yapılması anne sütünü artırması ve bebeğin kan şekerinin düşmemesi açısından bir gerekliliktir. Ancak annenin her zamankinden daha dikkatli olması gerekiyor.

Emzirme ne zaman sonlandırılmalıdır?

Emzirme süresini sınırlandırma,anne ya da bebeği ilgilendiren tıbbi neden yoksa önerilmez. Emzirmenin süresi sınırlandırılırsa emzirme problemlerine yol açabilir. Anneden bebeğe emme ile süt aktarımı her annede farklı olduğu için emzirme süresi de her anne ve bebek için değişiklik gösterir. Doğumdan sonra ilk günlerde bebeğin çene kasları güçlü olmadığı için daha uzun sürede memeyi boşaltır. Daha sonraki günlerde bebek memeyi daha hızlı boşaltacağından bu süre kısalabilir. Emzirme süresi ortalama 30 dakika veya her bir meme için yaklaşık 10-15 dakika olmalıdır. Her anneye bir besleme süresi belirlemek uygun değildir. Annelere emzirmeye ne zaman son vereceğini öğretmek daha iyidir. Bebeğin emme-yutması yavaşlamışsa,memeler yumuşamışsa,bebek rahat görülüyorsa,uykuya daldıysa ve meme başını kendiliğinden bıraktıysa,bebek memeyle oynamaya başlamışsa emzirmeye son verilebilir.

Dr. Ali Kaya

Total
0
Shares
Related Posts

Diyabet Damar Sertliğine Neden Olur mu?

Kandaki şeker düzeyinin yüksekliği, damar içinde yer alan "endotel" adlı koruyucu tabakayı bozarak, damarın yapısını etkiliyor ve kireçlenmesini artırıyor.

Açlığa Bağımlılık

İstatistiklerin güvenli olduğu Amerika'da her yüz genç kadın ve kızdan en az bir tanesinin anorexia veya bulimia nervosa tanısı konulmaktadır.
Total
0
Share