Meyve Suları Şeker Yönünden Zararlı mıdır?

Meyvelerin içeriğindeki yüksek vitamin, mineral ve antioksidan içeriklerinin herkes tarafından bilinmesi ve kabul edilmesine paralel olarak meyve suları da “sağlıklı olarak” düşünülür.

Ancak doğru bilinen bu yanlışın aksine meyve suları gereksiz ve boş enerji kaynaklarıdır.

Vitaminler işlem görmeye ve beklemeye karşı dayanıklı olmadıkları için meyve suları da çok fazla işlem gördükleri için vitaminler açısından zengin kaynaklar değillerdir. Ayrıca hazır meyve sularında meyvenin kendi şekerinden ziyade bu aromayı veren tatlandırıcı şuruplar kullanılmaktadır ve bunlar da hem sağlık açısından ciddi riskler doğurur hem de çok fazla enerji verdikleri için vücutta yağlanmaya neden olur.

Hazır meyve sularının,içlerindeki meyve oranına göre dört ana çeşidi vardır. Bunlar,meyve içeriklerinin fazladan aza sıralamasına göre;meyve suyu,meyve nektarı,meyveli içecek ve aromalı içecek olarak ayrılırlar.

Meyve suyu:%100,meyve nektarı:%24-99,meyveli içecek:%10-24 ve aromalı içecek:%0-9 arasında meyve içerirler ve aromalı içeceklere meyve dahi katılmamaktadır. Hazır meyve sularında,vitamin yoktur. Sadece şeker içeren hazır meyve sularını,zayıflamak isteyenler ve diyabetli olan kişilerin tüketmeleri uygun değildir.

Evde hazırlanan limonatalar C vitamini içerir,ancak içinde şeker olduğundan kilo kontrolünüzü önemsiyorsanız ve kan şekerinizde problem varsa çok dikkatli tüketilmesi gerekir. C vitamininin nazlı bir vitamin olduğunu unutmadan,limonatayı hazırlandıktan sonra çok bekletmeden içmekte fayda var.

Her Yemekte 25 Küp Şeker Tüketiyor musunuz? Okumak İçin Tıklayınız
Çikolatalı Sütler Şeker Açısından Zararlı mıdır? Okumak İçin Tıklayınız
Kahveler Gizli Şeker Deposu mudur? Okumak İçin Tıklayınız

Dyt. Hümeyra Taşcıoğlu

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share