Limon ve Portakal Suyu Böbrek Taşını Önlüyor mu?

Böbrek taşları, idrarın taş oluşturan tuzlar ile aşırı doygun hale gelmesi ve bu idrarın içinde taş oluşumunu önleyen maddelerin yeterli miktarda bulunmaması sonucu oluşuyor.

Ağrı,idrarda kan,idrar yolu iltihapları,ateş,bulantı ve kusma gibi belirtilerle kendini gösteriyor.

Erkeklerde kadınlara oranla üç kat daha fazla görülen böbrek taşının oluşumunun en önemli nedenlerinin başında yanlış beslenme ve yetersiz sıvı alımı geliyor.
Sıvı alımı ve akabinde artan idrar,taş oluşma sıklığını azaltıyor. Limon ve portakal suyu,içeriğinde bulunan sitrik asit nedeniyle taş oluşma riskini büyük ölçüde düşürür. Protein içerikli gıdalar ve tuzlu yiyecekler ise taş oluşumunu artırıyor.

İlaçlar taş oluşumunu artırıyor mu?
İlaçlar da böbrek taşı oluşumuna etki eden diğer bir faktör. Hipertansiyon tedavisinde kullanılan,kalsiyum ve sodyum içeren bazı ilaçlar taş oluşumunu artırıyor. İdrar söktürücü ilaçlar ise bazı durumlarda taş oluşma riskini artırabilirken bazı durumlarda da azaltabiliyor.

Dr. Tansu Güdelci

Total
0
Shares
Related Posts

Kızımın cinsel sorunu babasından gizlenmeli mi?

Hemen hemen her anne-babanın aklına; çocuğunun aşk ve seks hayatı konusunda pek çok soru takılıyor. İşte ebeveynlerin en çok merak ettikleri sorular ve uzmanların verdiği çok önemli yanıtlar..
Total
0
Share