Yüz Protezi ile Bambaşka Biri Olabilirsiniz!

Simetrik bir yüz daha çekici ve arzu edilir bir görüntü sağlar.

Yüz implantları ile görünüşü güzelleştirmek,yüzümüzün görünümü deri,yumuşak doku ve altta yatan yüz kemikleri gibi üç temel bileşen tarafından belirlenir. Yüzümüzün yapısı orantısız durumu,elmacık kemiklerin belirsiz olması,çene ucu veya çenenin zayıf,küçük veya asimetrik durumu,yanakların düz ve biçimsiz gibi durumları önemli ölçüde benlik imajımızı etkileyebilir.

Konturleri belirgin ve tüm doğal açıları yüzümüzdeki yapılarla orantılı olduğunda,daha çekici bir yüz görünümüne sahip olmuş oluruz.

Küçük bir çene ucu,yüz kontur eksikliğinden veya zayıf çeneden rahatsız iseniz,yüz implantlarının uygulanımı ile plastik cerrahi branşı size bu konuda yardımcı olabilir. İmplantların yüzde en sık uygulandığı alanlar elmacık kemikleri,çene ucu ve çene açısı bölgeleridir.Yüz implantları yüzünüzün daha dengeli ve oranlı olmasını sağlar. Hem projeksiyonu artırır hem de kontur ve dolgunluk sağlayarak yüzünüzü belirgin ve çekici hale getirir. Yüz implantları kemik gelişimini tamamlamış genellikle fiziksel ve mental olgunluk dönemine ulaşmış insanlar üzerinde yapılır.

Yüz implantları;yüzünüzün fiziksel yapısını geliştirmek veya artırmak için özel tasarlanmış sağlam,biyouyumlu malzemeden oluşur. Sizin için en uygun implantın tür ve boyut seçimi,düzeltmek istediğiniz alanın özellikleri ve plastik cerrahın değerlendirilmesi sonucu birlikte karar verilir.

Çene ucu implantları; alın ve orta yüz ile orantıları dikkate alınarak çene ucu boyutu ve projeksiyonu artırabilir.

Çene implantları (Çene açısı implantları);yüzünüzün alt üçte birlik kısmının genişliğini artırmak için kullanılabilir.

Yanak implantları;elmacık kemiklerinin projeksiyon artırmak için kullanılır.

Yüz özellikleri arasında simetri hedefimiz olduğundan,yüz implantları birden fazla yüz bölgesini genişletmek için kullanımı tavsiye edilebilir. Simetrik bir yüz daha çekici ve arzu edilir bir görüntü sağlar. Amaçımız denge ve oran yaratmaktır. Yüz implant operasyonu kararı son derece kişisel olmalıdır. Bazı riskler şunlardır:Skar,hematom,enfeksiyon,anestezi riskleri,deri hissi değişimi,alerjiler,cilt kontur düzensizlikleri,deride renk değişikliği ve şişme,cilt hassasiyeti,derin ven trombozu,kalp,akciğer komplikasyonları,revizyon operasyonu gibi.

Anestezi türü

Operasyon lokal sedasyon altında veya genel anestezi altında yapılır.

Çene ucu implantında:İmplant ağız içinden konabilir kesi ağız içinde kalır veya çene altından küçük bir kesi yapılarak implant yerleştirilir.

Çene implantı (Çene Açısı İmplantı): Bu implantlar genellikle ağız içinde küçük kesiler ile ağız yoluyla yerleştirilir.

Yanak (Elmacık Kemiği İmplantı):Bu implantlar genellikle ağız yoluyla küçük bir kesi yoluyla yerleştirilir. Diğer alternatif yerleştirme yoluda,alt göz kapağı içine bir kesi yoluyla yerleştirilmesi veya saç çizgisi içinde yapılan bir işlemde dahil olabilir.

Bu kesileri takiben 1-2 hafta içinde izler belli belirsiz olarak silinecektir. İzler emilebilir dikişler ile kapanacaktır. Böylece dikişin alınmasına gerek kalmaz. Yüz implantı uygulanımı sonrası sonuçları hemen fark edilir. İlk iyileşme aşamasında geçişi lokalize şişme,renk değişikliği ve uyuşukluk olabilir. Ayrıca,yüz hareketleri geçici olarak kısıtlanabilir. Ödem ve şişliğin çoğunluğunun dağılması birkaç gün sürebilir. Yüzünüzdeki implant operasyonun nihai sonuçları uzun ömürlü olacaktır. Yaklaşık 3. haftada implant operasyonun yüzünüze verdiği yaklaşık yeni şeklin farkına daha iyi varırsınız.

Op. Dr. Güncel Öztürk

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share