Zayıflamak Bağışıklık Sistemini Güçsüzleştirir mi?

Bağışıklık sistemi ve beslenme şeklinin ilişkisini Beslenme ve Diyet Uzmanı İpek Cirit’e sorduk.
  • Zayıflamak bağışıklık sistemini güçsüzleştirir mi?

Yetersiz ve dengesiz diyet yaparak zayıflamak ve haftada 0,5 – 1 kg’ın üzerinde kilo vermek bağışıklık sistemini zayıflatır. Dengeli bir diyette her besin grubundan besin bulunur. Bağışıklığı yüksek tutmak için her gün 3-5 porsiyon sebze,2-4 porsiyon kadar meyve tüketmek ve beslenmede omega 3 yağ asitlerini,kaliteli proteinleri mutlaka bulundurmak gerekir. Çeşitli beslenmek ve hareketli olmak bağışıklık sistemini güçlü tutmak için çok önemlidir.
Vücudun besin öğelerine olan tüm ihtiyaçlarının besinlerden sağladığı ve bir çoğunun vücutta hiç üretilmediği unutmadan beslenmek gerekir.

  • Yanlış diyetler bağışıklık sistemini nasıl etkiler?

En önemli antioksidanlar C,A,E vitaminleri,selenyum ve bazı antioksidan gibi hareket eden kartenoidler,flavonoidler,inositol,fitatlar ve fenol içeren bileşiklerdir. Bu tür antioksidan aktivite içeren maddelerin çoğu sebzeler,meyveler,tam tahıllı besinler ve kurubaklagillerde yoğun olarak bulunurlar.

Bağışıklık sistemini güçlü tutmak için bu besinlerin düzenli olarak ve vücuda uygun miktarlarda alınması gerekir. Yanlış diyetler dengesiz ve yetersiz diyetlerdir. Bu tür diyetler sadece kalori açısından değil aynı zamanda antioksidanlara açısından da yetersiz olduğu için bağışıklık sistemini olumsuz yönde etkiler.

  • Egzersiz ve sporun bağışıklık sistemini güçlendirmedeki rolü nedir?

Besinlerle alınan tüm besin öğelerinin belli emilim oranları vardır. Bu emilim oranlarını o besin öğesine olan ihtiyaç,posalı beslenmek,karışık beslenmek,hareket etmek gibi bir çok faktör etkiler. Aslında egzersiz yapmak aldığımız besinlerdeki besin öğelerinden daha fazla faydalanmak adına çok önemlidir. Ağır spor yapmak oksidan maddelerin oluşumunu arttırır. Bu nedenle orta düzeyde düzenli aktivite yapmak bağışıklık sistemini güçlendirir. Yüzme yürüyüş Ya da bisiklet sürmek gibi aktivitelerden haftada 4 kez 30 dakika yapmak vücudun bağışıklığını arttırır.

Dyt. İpek Cirit

Total
0
Shares
Related Posts

Kanser Gelişim Riskini Etkileyen Faktörler

Kanser gelişimi, vücudun en ufak yapısı olan normal bir hücrenin değişik basamaklarda değişikliklere uğrayarak kanserli hücre haline gelmesi için geçirdiği süreci ifade eder.
Total
0
Share