Seksin Sağlığa İyi Gelen 10 Etkisi

Seksin size iyi geldiği alan yatağın sınırlarının çok dışında. Seks sağlığınız için hayal edemeyeceğiniz derecede faydalıdır.

Seksin size iyi geldiği alan yatağın sınırlarının çok dışında. Seks sağlığınız için hayal edemeyeceğiniz derecede faydalıdır.

Kendinizi tam anlamı ile sekse hazır hissettiğiniz zaman yapacaklarınızın bağışıklık sisteminize ya da kalp sağlığınıza iyi geleceğini düşünmek en son isteyeceğiniz şey olabilir;ama tüm bunlar doğru.

1- Tüm endişelerinizi bir kenara bırakın!

Seks stresinizi azaltır

Seksin sağlığınıza en büyük faydası kan basıncınızı,tansiyonunuzu ve stresinizi azaltmasıdır.

İskoçya’da 24 kadın ve 22 erkek üzerinde yapılan araştırmada katılımcılardan cinsel eylemlerinden önce ve sonra tansiyonlarını ölçmeleri ve sonuçlar ile o anki stres durumlarını not etmeleri istenmiş. Uzmanların incelediği sonuçlara göre katılımcıların stres durumlarının ve tansiyonlarının seksten sonra,öncesine göre daha sağlıklı olduğu ortaya konulmuş.

2- Hasta olmamak için elinizden geleni yapın!

Seks bağışıklık sistemini güçlendirir

İyi bir cinsel hayat,mutlu bir cinsel hayattan fazlası demektir.

Haftada bir ya da iki kez seks yapmak sizi bir antibiyotik gibi soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlardan koruyabilir.

3- Kilo vermenin en zevkli yolu!

Seks kalori yakmanıza yardımcı olur

Otuz dakika seks ortalama 85 kalori yakmanızı sağlar.

Bu rakam size pek yüksek gelmeyebilir ama bir ay boyunca haftada en az 2 kez seks yaparsanız yaktığınız kaloriler kilo vermenizi bile sağlayabilir.

4- Her şey kalp sağlığınız için!

Seks kalp sağlığınıza iyi gelir

Yaşı ilerleyenler genellikle seksin kalp krizine neden olabileceğinden korkarlar. Fakat İngiltere’de yapılan ve Journal of Epidemiology and Community Health’de (Epidemiyoloji ve Toplum Sağlığı Dergisi) yayımlanan bir araştırmaya göre seksin kalp krizine neden olduğu doğru değil. Araştırmaya göre 20 yıl boyunca izlenen 914 erkekten hiç birinde kalp krizi ya da inme görülmemiştir.

Üstelik araştırmacılara göre haftada iki ya da daha fazla kez seks yapan erkeklerin yarısında ölümcül kalp krizi riskinin azaldığı saptanmış.


5- Önce siz kendinize,sonra onlar size!

Seks kendinize duyduğunuz saygıyı artırır

Texas Üniversitesi’nin yaptığı araştırmaya göre kendi kendine duyulan saygıyı artırma insanların seks yapmasının 237 nedeninden biri.

Araştırmalar seks yapan kişilerin kendilerine duydukları güveni kazandıklarının yanı sıra zaten güven sahibi olan kişilerin de güvenlerini seks yaparak kuvvetlendirdiklerini ortaya koyuyor.


6- Samimiyetten zarar gelmez!

Seks partneriniz ile aranızdaki samimiyeti artırır

Seks ve orgazm sırasında salgılanan ve aşk hormonu denen hormonlar güven inşa eden hormonlardır.

Pittsurg ve North Carolina Üniversitesi’nde yapılan araştırmalara göre partnerleri ile sevişmeleri öncesi ve sonrasında samimi olan,birbirine sarılan ya da dokunan kişilerde mutluluk hormonu diğerlerine göre çok daha fazla salgılanıyor.

7- “Bugün Olmaz,Başım Ağrıyor”a kanmayın!

Seks ağrılarınızı azaltır

Seks sırasında salgılanan ve mutluluğa neden olan oksitosin hormonunun ağrılara iyi geldiği kanıtlanmış bir gerçektir.

Bilimsel dergilerde yayımlanan araştırmalara göre seks sırasında salgılanan oksitosin’in seks dışında verildiği katılımcılarda ağrılarının çoğunun belirgin derecede azaldığı gözlemlenmiştir.

8- Kansere Deva!

Seks prostat kanseri riskini azaltıyor

Avustralyalı araştırmacıların yaptığı ve British Journal of Urology International’da (İngiliz Uluslararası Üroloji Dergisi) yayımlanan araştırmaya göre 20’li yaşlarında olan ve sık boşalan erkeklerde prostat kanserine yakalanma riskinin düşük olduğu saptanmış.

Journal of the American Medical Association’da (Amerikan Tıp Derneği Dergisi) yayımlanan makaleye göre ise ayda dört ile 7 kez arasında boşalan erkeklerin yaşlandıkları zaman da prostat kanserine yakalanma risklerinin düşük olduğu belirtilmiş.

9- Bir Çeşit Spor!

Seks pelvik taban kaslarını güçlendirir

Cinsel ilişki kadınlar için bir nevi spor,egzersiz özelliği taşımaktadır. Pelvik kas denen bölgeyi çalıştıran eylem kadınların bu egzersiz sayesinde ilişkiden her geçen gün daha çok zevk almasını sağlamaktadır.

Üstelik seks ile güçlenen pelvik kaslar kadınlarda ilerleyen yaşlarda meydana gelen idrar kaçırma rahatsızlıklarına yakalanma riskini de en aza indirmektedir.

10- İyi Uykular!

Seks daha iyi uyumanıza yardımcı olur

Yapılan bilimsel araştırmalara göre orgazm sırasında salgılanan oksitoksin hormonunun aynı zamanda iyi uyumanıza da yardımcı olduğu kanıtlanmıştır.

Bu sayede iyi uyuduğunuz için ruh sağlığınız,tansiyonunuz da gün geçtikçe daha iyiye gidecektir.

İşte bu sebeplerden bir dakika önce çok aktif olan erkeklerin hemen derin uykuya nasıl daldığını artık anlayabilirsiniz.


Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share