Septoplasti Ameliyatı

Septoplasti, iki burun deliğini ayıran kemik ve kıkırdağın displasmanının; sapmış nazal septumun düzeltildiği cerrahi bir ameliyattır.

Septoplasti sırasında nazal septum yeniden konuşlandırılır. Bu prosedür için cerrahın septumun parçalarını kesmesi veya alması gerekebilir.

Septoplasti prosedürünü planlarken cerrah soluma güçlüğü gibi semptomları ve burnun fiziksel özelliklerini göz önünde bulundurur. Hangi septoplastinin sizde işe yarayacağı konusunda cerrahınızla görüşün.

Neden Yapılır?

İdeal olarak, her iki hava yolunun da eşit olması için nazal septum burnun tam ortasında bulunur. Fakat bazen septum sağa veya sola doğru kayabilir. Yamuk septum solunum güçlüğü ve burun kanaması gibi semptomlara yol açabilir. Septoplasti prosedüründe nazal septum kesilir, yeniden pozisyonlandırılır ve kıkırdak ya da kemik kısmı replasmanı uygulanır.

Hayatınızı ciddi ölçülerde etkileyen nazal hava yolu obstrüksiyonu gibi semptomlarla karşılaşıyorsanız yamuk semptumun düzeltilmesi için ameliyatı göz önünde bulundurabilirsiniz.

Riskleri Nelerdir?

Herhangi bir ameliyatta olduğu gibi septoplasti de kanama, enfeksiyon ve anestezik yan etki gibi riskler taşır. Diğer olası riskler ise:

 • Ameliyata rağmen nazal obstrüksiyon gibi semptomların devam etmesi
 • Aşırı kanama
 • Burnun şeklinin değişmesi
 • Septumda meydana gelen bir açıklık (septal perforasyonu)
 • Yara izleri
 • Koku duyusunda azalma
 • Nazal boşlukta akıtılması gereken kan toplanması (septal hematom)

Bu komplikasyonların bazılarının tedavisinde veya ameliyat sonuçları beklentileri karşılamadığında ek operasyon uygulanabilir. Ameliyat öncesinde doktorunuzla spesifik riskler hakkında görüşün.

Nasıl Hazırlanılır?

Septoplasti tarihini belirlemeden önce cerrahınızla ameliyatın risk ve faydaları hakkında görüşmelisiniz. Bu görüşme genellikle şunları içerir:

 • Medikal geçmişiniz. Doktorunuz geçmiş veya güncel medikal durumunuz hakkında sorular sorar.
 • Fiziksel muayene. Doktorunuz ilgili testlerle fiziksel bir muayene gerçekleştirir. Aynı zamanda derinizi, burnun iç ve dış kısımlarını inceler.
 • Fotoğraflar. Doktorun ofisinde bier görevli farklı açılardan burnunuzun fotoğraflarını çekebilir. Doktorunuz bu fotoğrafları septoplasti öncesi için veya ameliyat sonrası referansları için kullanabilir.
 • Beklentileriniz hakkında konuşma. Doktorunuzla beklentileriniz hakkında konuşmalısınız. Doktorunuz septoplasti ameliyatı ile mümkün olan ve olmayan durumları, sizin için sonuçların nasıl gelişebileceğini anlatabilir.

Ayrıca, septoplasti öncesinde:

 • Belirli ilaçlardan kaçının. Ameliyattan 2 hafta önce ve sonraki süreçte aspirin veya ibuprofen (Advil, Motrin, diğerleri) içeren ilaçlardan uzak durun. Bu ilaçlar kanamayı artırabilir. Sadece cerrahınız tarafından verildiğinde veya onaylandığında kullanın.
 • Sigara içiyorsanız sigarayı bırakın. Sigara ameliyat sonrası iyileşme sürecini yavaşlatır.
 • Ameliyat günü için ayarlamalar yapın. Yatıştırıcıdan sonraki ilk 24 saatte hafıza kaybı, yavaşlamış reaksiyon süresi ve yargı bozukluğu yaşayabilirsiniz. Bu sebeple günübirlik bir prosedüre tabiyseniz arabayı sürmesi için başka bir kişiyi ayarlayın. Aynı zamanda, 1-2 gece boyunca bir tanıdığın sizinle birlikte kalarak kişisel bakım konusunda yardımcı olmasını sağlayın.

Karşılaşabileceğiniz Durumlar

Septoplasti prosedüründe nazal septum kesilir, yeniden pozisyonlandırılır ve kıkırdak ya da kemik kısmı replasmanı uygulanır. Cerrah burnun içindeki insizyonlar yoluyla çalışır.

Prosedür sırasında

Tercihinize ve ameliyatın kompleksliğine bağlı olarak septoplastide lokal veya genel anestezi gerekir.

 • Lokal anestezi. Genellikle günübirlik prosedürlerde kullanılıe ve vücudun sadece belirli bir bölgesi uyuşturulur. Doktor uyuşturucu ilaçları nasal dokulara enjekte eder. Ayrıca yatıştırıcı veriliyorsa bir damara yerleştirilen kateter; intravenöz (IV) hattıyla uygulanır. Bu işlem sizi sersem hale getirecektir fakat bilincinizi tamamen kaybetmezsiniz.
 • Genel anestezi. IV hattı veya soluma yoluyla anestetik madde verilir. Bu tür anestezi vücudun tamamını etkiler ve geçici bir bilinçsizlik hali meydana getirir.

Sizin durumunuzda hangi anestezi türünün en iyi seçenek olduğunu doktorunuzla konuşun.

Ameliyat sırasında insizyon emilebilir ip ile kapatılır. Yumuşak silikon splintleri burnun her iki kısmına da septumu desteklemesi için yerleştirilebilir. Operasyon sonrası kanamayı önlemek için doktorunuz burnunuza bandaj benzeri materyaller koyabilir.

Ameliyat sonrasında istirahat odasına alınırsınız ve sağlık görevlileri durumunuzu komplikasyon risklerine karşı izler. Ameliyat ile aynı gün evinize dönebilirsiniz veya operasyon hastanede yapılmışsa ve taburcu olmak için hazır değilseniz bir gece kalmanız gerekebilir.

Prosedür sonrasında

Kanama ve şişme ihtimallerini azaltmak için doktorunuz şu talimatlara ameliyattan sonra birkaç hafta uymanızı isteyebilir:

 • Aerobik ve tempolu yürüyüş gibi yorucu aktivitelerden kaçının.
 • Burnunuzu karıştırmayın.
 • Uyurken başınızı yüksek pozisyonda tutun.
 • Önden bağlanan kıyafetleri tercih edin; tişört veya kazak gibi kafanızın üzerinden çıkarmanız gereken kıyafetleri giymeyin.

Sonuçlar

Sonuçlar kalıcı olmasına rağmen kıkırdak ve doku zamanla hareket edebilir veya yeniden şekillenebilir. İyileşme süreci yavaş ilerlediği için kesin sonuçlar 1 yıl veya daha uzun süre boyunca belli olmayabilir.

Çoğu vakada septoplasti, yamuk septumun yol açtığı nazal obstrüksiyon gibi semptomları iyileştirir. İyileşme seviyesi ise farklılık gösterebilmektedir.

Bazı kişilerde ameliyattan sonra semptomlar devam eder ve bu sebeple burun ve septumun tekrar düzeltilmesi için revizyon septoplastisi uygulanır. 

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share