Sınav Anında Neler Yapılmalı?

Psikolog Ferahim Yeşilyurt sınav anında gençlerin neler yaparak daha dikkatli olacaklarını anlatıyor.

•Sınav esnasında vücudunuzda heyecan belirtileri hissederseniz,bu belirtilerin sınavın başlarında normal olduğunu düşünün. Bu hafif heyecanın sizin sınava daha iyi konsantre olmanıza katkıda bulunacağını düşünün.

•Yanınızdaki kişilerin kaçıncı soruda oldukları ile ilgilenmeyin. Önemli olan sizin nasıl çözdüğünüzdür. Onlar soruları atlayarak da yapıyor olabilirler.

•Geçen zamanla ilgilenmek yerine kendinizi sınav sorularına odaklamaya çalışın.

•Çok gerginleştiğinizi fark ederseniz birkaç nefes egzersizi yapmakta fayda var. Burnunuzdan derin nefes alıp,yavaşça ağzınızdan verebilirsiniz.

•Sınavdan süre bitiminden önce çıkmayın. Size ayrılan süreyi son saniyesine kadar değerlendirin. Süreniz kaldığı taktirde yanıtlarınızı kontrol edin.

•Uzun paragraf sorularından çekinmeyin. Paragraf çok uzun ya da yapamam diye önyargılı yaklaşmayın Bu soruları önce soru bölümünden başlayarak okuyun. Yani önce soru bölümünü okuyun sonra bu bakış açısıyla paragrafı okuyun. Paragraf ne kadar büyük olursa soru o kadar kolay olacaktır.

Psikolog Ferahim Yeşilyurt

Total
0
Shares
Related Posts

Kurban Bayramı ve Sağlıklı Beslenme

Kurban bayramında yoğun bir şekilde tüketilen et iyi bir protein kaynağıdır. Etin içerisinde bulunan protein vücudun büyüme gelişmesi ve bağışıklık sistemini...

Gebelikte Erken Tanı Testlerle Çok Kolay

Bebek sahibi olmayı planlayan çiftlerin, gebelikte onları bekleyen riskleri öğrenmeleri gerekiyor. Bu sayede önceden önlem alınabildiği için rahat bir gebelik geçirmek ve dünyaya sağlıklı bir bebek getirmek şansa kalmıyor.

Depresyon kalp ritmini bozuyor mu?

Yıllarca ritm bozukluğu yaşayanlar, hastalıklarının psikolojik kökenli olduğuna inandırılıyor, gereksiz yere uzun yıllar antidepresan tedavisi görüyorlar.

Listeria enfeksiyonu nedir?

Bakteri toprakta, suda ve kanalizasyon sistemlerinde yaşar ve buradan da evcil ve vahşi hayvanlara, kuşlara, sineklere ve kabuklu deniz hayvanlarına geçer.
Total
0
Share