Sınav Kaygısını Nasıl Atabilirsiniz…

Sınav Kaygısını Azaltmak İçin Yapılacak Başlıca Öneriler!!!

Zamanınızı planlayın:Kaygı zaman düzensizliklerine yol açar ve bu da kaygıyı daha da arttır. Bu nedenle kaygıyı yönetmenin en önemli yolu zamanınızı düzenlemektir.

Deneme sınavlarını kaçırmayın: Deneme sınavları sadece soru çözmenize değil,sınav ortamına fizyolojik ve psikolojik olarak da hazırlanmanıza yardımcı olur.

Hareket bozukluklarına karşı koymaya çalışın: Sınavın yaklaştığı günlerde beklenilen tersine daha çok ders çalışmak yerine fizik aktivitelerini arttırmak,eğlenceli sporlara zaman ayırmakta yarar vardır.

Kaygıya karşı hoşluklar yaratmaya çalışın: Zevk aldığımız şeylere ve hobilerimize hafta içinde en az birkaç saat ayırmalısınız. Sinema yâda açık havaya çıkmak gerginliği azalır. Enerjiyi ve olumluluğu artırır.

•Ekstra sorunlar edinmekten kaçının:Çatışmalardan kaçmak. Sorunları ertelemek,sınav stresinize başka stresler eklememek önemlidir.

•Beslenmenize dikkat edin: Şekerli gıdaları aşırı almak yerine düzenli beslenmek gerekir. Vitamin özellikle de B vitaminin kullanılması yararlı olur.

•Uykunuza özen gösterim:Her akşam belirli saatte yatmaya çalışın.

Psikolog Ferahim Yeşilyurt

Total
0
Shares
Related Posts

Hashimoto hastalığı nedir?

Hashimoto tiroid bezinin en sık ratlanılan hastalıklarından biridir ve halk arasında guatr olarak bilinen problemin de önemli sebeplerindendir. Detaylar için devamını okuyunuz.

Gebelikte Erken Tanı Testlerle Çok Kolay

Bebek sahibi olmayı planlayan çiftlerin, gebelikte onları bekleyen riskleri öğrenmeleri gerekiyor. Bu sayede önceden önlem alınabildiği için rahat bir gebelik geçirmek ve dünyaya sağlıklı bir bebek getirmek şansa kalmıyor.
Total
0
Share