Sınav Stresi Öğrencilerde Çölyak Hastalığına Davet Çıkarıyor

Uzun yıllar hiçbir belirti vermeyen çölyak hastalığının ÖSS gibi önemli sınavlara hazırlanak yoğun stres yaşayan gençlerde ortaya çıkıyor.

Stres Hastalıkları Tetikler

Uzun yıllar hiçbir belirti vermeyen çölyak hastalığının ÖSS gibi önemli sınavlara hazırlanak yoğun stres yaşayan gençlerde ortaya çıkıyor.Çölyak,pek çok hastalığı taklit ediyor. Üniversitedeki gençlerin de yakasına yapışıyor.Avrupa ülkelerinde her 133 kişiden birinde çölyak görüldüğü söylenmesine rağmen,tanısı konulan hasta sayısının çok az.

Çölyak Hastalığı Nasıl Ortaya Çıkıyor?

Çölyak uzun yıllar hiçbir belirti vermeyip,günün birinde sınav gibi yoğun stresli bir dönemde ya da önemli bir hastalıktan sonra sizi yakalayabiliyor. Moda hastalıklardan biri olarak sayılıyor ama teşhisi zor… Çünkü pek çok hastalığı taklit ediyor. Özellikle üniversite dönemindeki gençlerin yakasına yapışan hastalıklardan biri olarak kabul ediliyor.

Hangi Durumda Doktora Gidilmeli?

  • Yemesine rağmen kilo alamıyorsa
  • Sebebi bilinmeyen demir eksikliği ortaya çıktıysa
  • Regl bozukluğu varsa
  • Konstantre olamıyorsa
  • Hafızası zayıfsa
  • Depresyondaysa
  • Sebebi bilinmeyen kötü kokulu ishali varsa

Prof. Dr. Nurdan Tözün

Total
0
Shares
Related Posts

Çölyak Hastalığı Nedir ?

Çölyak hastası olan kişiler buğdayda arpada çavdarda ve yulafta bulunan ve gluten olarak adlandırılan bir proteinine tahammül edememektedir.

Guatr Nedir?

Guatr (Goiter),tiroit bezinin büyümesidir. Normal troit bezinin ağırlığı 20-25 gm ve boyutları 20x25x50 mm'dir. Ele gelen her tiroit bezi guatr olarak değerlendirilemez ancak ultrasonografik ölçümle kesin tanı konmalıdır.

Embriyonun sıvı atıkları inceleniyor!

IMSI tekniği ile seçilmiş sperm enjeksiyonu, standart tüp bebek ve mikroenjeksiyon uygulamaları ile karşılaştırıldığında, canlı sperm hücresine hiç zarar vermeden spermin ileri düzeyde morfolojik analizinin yapılmasına imkan sağlıyor.
Total
0
Share