Sinek, Böcek ve Arı Sokmalarına Dikkat!

Yaz aylarının gelmesi ile birlikte artış gösteren haşere sokmalarına karşı nasıl önlem alınmalı?

Yaz aylarında,doğada daha çok zaman geçirme ve cildimizi açıkta bırakan ince ve kısa kıyafetler giyme nedeni ile sinek,böcek arı sokmalarına maruziyet durumu artmaktadır.

Böcek,sinek ve arı sokmaları genel olarak yaralanan cilt alnında kızarıklık,şişlik kaşıntı ve bazen de ağrı ile başlar. Ancak bazen de hayatı tehdit edici alerjik reaksiyonlara da sebep olabilir.

Sivrisinek sokması

Sivrisinek sokmaları genel olarak ciltte kızarıklık ve kaşıntı hissi oluşturur. Ender olarak tüm vücudu etkileyecek hastalık yapar. Ancak sivrisinek,vektör olarak tanımlanan ve ciddi hastalıklara neden olan daha küçük mikroorganizmaları taşıyorsa tehlikeli olabilir. Bu durumda sivrisinek sokması sonrası sıtma,batı Nil hastalığı,dengue ateşi,sarı humma ateşi gibi hastalıklar görülebilir.

  • Sivrisinek sokmalarının önüne geçmek için cildi kapatacak ince de olsa kıyafet tercih etmek,
  • Sağlık bakanlığınca onaylanmış sivrisinek kovucu spreyler kullanmak faydalı olabilir.
  • Sokma alanını kaşımamak için gerekirse antihistaminik ilaç kullanılabilir.

Arı sokmaları

Arı sokmaları ciltte kızarıklık şişlik kaşıntı ve ağrıya sebep olur. Eğer kaşıma ve ağrı sırasında veya arının iğnesini çıkarma sırasında cilt enfekte olursa yara üzerinde iltihaplı akıntı ve selülit oluşabilir. Alerjik bünyesi olan kişilerde ise arı sokmasının hayatı tehdit edici durumlara yol açması dakikalarla ifade edilebilen kısa süreler içinde görülebilir. Örneğin ciltte yaygın kaşıntılı kızarıklıklar,solunum sıkıntısı,yutma güçlüğü gibi. Özellikle dil sokulmuş ise dilin ödemi solunum yolunu tıkayıp ölümcül olabilir. Aynı anda yüzlerce arının sokması durumunda kas hasarı ve ardından böbrek yetmezliği gelişme riski de vardır. Arı sokmasında su ve sabunla yıkama sonrası buz ile soğuk uygulama ciltteki ödemi ve ağrıyı azaltır. Alerjik bünyedeki kişiler ise bu gibi durumlarda derhal hastaneye başvurmalıdır. Sonrasında alerji uzmanı takibinde olunmalı ve benzer durumla yeniden karşılaması halinde kişinin yanında bulundurması gereken acil ilaçları hakkında bilgi almalıdır.

Böcek sokmaları

Böcek sokmalarında ciltte kızarıklık,ağrı kaşıntı ile başlayıp ciltte ısırık alanında iltihaplı akıntı olabilir. Bazı böcekler zehirli olduğundan tüm vücutta toksik bir yanıta neden olabilir. Bu durumda su ve sabunla yıkama sonrası buz uygulama zehrin,vücuda yayılmasını önleyecektir. Hastaneye başvurulduğunda zehirli böceğin türü biliniyorsa antitoksin tedavi de uygulanabilir. Ciltte açık yara oluşması hali sıklıkla zehirli böceklerde görüldüğünden bu gibi durumlarda sağlık kurumuna başvurması gerekmektedir.

Dr. Hülya Kuşoğlu

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share