Şizofreni Hakkında Bilmedikleriniz

Şizofreni önemli ruhsal hastalıklardan biridir.

Şizofreni Hakkında Bilmedikleriniz

İnsanı insanlar arası ilişkilerden kopararak kedine özgü içe kapanım oluşturan,düşünce,duygu ve algı bozuklukları ile seyreden,gerçeği değerlendirme yetisini bozan yıkıcı bir hastalıktır. Hastalık süresince zihinsel bir yıkımla entelektüel kapasite azalır. Genelde bu hastalar toplumdan izole olur. İş ve ailesel yaşantılarını sürdüremezler veya çok zorlanırlar. Hastaların gerçeği değerlendirme yetisi bozulur ve kendilerine özgü,gerçek olmayan "psikotik"bir dünyada yaşarlar. Çocukluk gelişim dönemlerinde şizofrenik ebeveynlerden bahsedilmiştir. Hastalar ilkel dönemlere şiddetli bir gerileme (regresyon) gösterirler. Biyolojik çalışmalarda değişik beyin bölgelerinde doku kayıpları saptanmıştır. Dopaminerjik nöronlarda işlev bozukluğu en çok üzerinde durulan neden olmuştur.

Şizofreninin Tedavisi Mümkün mü?

Kalıtım bu hastalığın ortaya çıkışında,hastaların bir grubu için önemlidir. Tedavide sonuçlar çelişiktir. Genelde çok uzun dönemli hatta yaşam boyu ilaç ve psikoterapiler gerekmektedir. Grup ve uğraş tedavileri de tedavi modaliteleri arasına katılabilir. Gerçeği değerlendirme yetisindeki ileri derecede bozulma bu hastaların cezai ehliyeti konusunda tartışmalara neden olur.

Dr. Alp Karaosmanoğlu

Total
0
Shares
Related Posts

Zayıflama İlaçları Ölüm Saçıyor

Zayıflamak için kullanılan ilaçlar tehlike sinyali veriyor. Altın Çilek'ten sonra, Meksika Biberi hapının bilinçsiz kullanımı da az kalsın yine can alıyordu.

Hayatınız Tehlike Altında Olabilir

Cilt kanseri türlerinden en tehlikelisi olan melanom riski, hayati tehlike oluşturmakla birlikte küçük yaşta maruz kalınan bilinçsiz güneş ışığıyla doğru orantılı olarak artıyor.

İshalin Evde Tedavisi Mümkün mü?

Ailelerin dikkat etmesi gereken nokta günlük dışkılama sayısının ve kusmanın 5-6'dan çok olması , 38 ve üzeri ateş , çocuğun halsizleşmeye başlaması ve ağızdan beslenmenin giderek azaldığı durumlarda hızla doktora başvurması gerektiğidir.
Total
0
Share