Smear anormalliği ne anlama geliyor?

Rahim ağzı kanseri tanısında smear testinin yeri nedir?

Her smear anormalliğinde kanser çıkacak diye bir kural yok. Daha detaylı araştırma yapıldığında tanı biyopsi ile konulabiliyor. Yüzde iki oranında kanser de çıkabiliyor. Smear testleri sayesinde kanser öncesi lezyonlar tespit edilebiliyor. Kanser lezyonlarının tespit edilip biyopsi alınması sayesinde tanıyı tam anlamıyla koymak mümkün olabiliyor.

Smear uyarıyor!
Smear ile sadece hücreleri değerlendiriliyor. Smear kesin tanı vermiyor,bir nevi erken uyarı sistemi gibi çalışıyor. Kanser öncesi oluşumların tanısı için kullanılan bir başka yöntem ise kolposkopi. Rahim ağzından her an dökülen hücreler var. Rahim ağzını 30 kat büyütüp,hücreler özel boyalarla boyanıyor ve rahim ağzı damarları,lezyonları görünür hale getirilip şüphe alanlarından örnekler alınması mümkün oluyor.

Anormal kanamalara ve ağrıya dikkat!
İleri lezyonlarda ara kanamalar,ilişkiye bağlı lekelenme tarzı kanamalar,durup dururken kanamalar olabiliyor. İlerleyince ağrı görülebiliyor. Ağrının akıntı ve enfeksiyonlar gibi başka nedenleri de var. Aynı şekilde bacağa vuran ağrılar da olabilir ancak bu rahim ağzı kanserinin mutlak belirtisidir diyemeyiz. Anormal kanama varsa,ağrı varsa muayene olmak lazım.

Sorumlu HPV
HPV’nin 100’ün üzerinde tipi bulunuyor. Bazı tipleri genital bölgede çeşitli hastalıklara neden olurken,rahim ağzı kanserine de yol açan 15 tip ise yüksek riskli olarak nitelendiriliyor.
Yüksek riskli HPV tipleri rahim ağzı kanserinde görülebilen,kansere yol açan tipler. Rahim ağzı kanserlerine ilişkin çalışmalarda tümör dokularının araştırılması sonucunda hepsinde yüksek riskli HPV bulunuyor.

Risk faktörleri
Sigara kullanımı,hastanın genetik yapısı,bağışıklık sisteminin durumu,beslenme alışkanlıkları,cinsel partner sayısının fazlalığı gibi risk faktörleri,HPV virüsünü kapanlarda kansere giden yolu açabiliyor. En önemli risk faktörü,HPV virüsünün kalıcı enfeksiyon haline gelmesi. Genelde bu geçici bir enfeksiyon oluyor. Vücut iki yılda yüzde 90’ını bağışıklık sistemi yardımıyla uzaklaştırıyor,yüzde 10’luk grupta ise HPV kalıcı hale geliyor.

Erken tanı neden önemli?
Kanser oluşunca hücreler kontrolden çıkıyor,bulunduğu bölgede çoğalıyor,tümör haline geliyor,yeni damarlar ortaya çıkıyor,tümör kendine ortam hazırlıyor,sıçrama potansiyeli oluşuyor. Bulunduğu yerden yakın ve uzak bölgelere sıçrayabiliyor;beyin,karaciğer,karın içinde de yayılabiliyor. Tarayıcı smear testini ihmal emeyin. Kimlerin smear testi yaptırması gerektiğini öğrenmek için vidoyu izleyiniz.

Prof. Dr. Serkan Erkanlı

Total
0
Shares
Related Posts

Manken Formunda Kalmak Çok Zor Değil!

Elinizden diyet listeleri düşmüyor, buna rağmen tartıda gördüğünüz sayıdan hiç memnun kalmıyor veya verdiğiniz kiloları kısa sürede fazlasıyla geri alıyorsanız, bir yerde hata yapıyorsunuz demektir.
Total
0
Share