Spor Yapmak İçin En İyi Saatler Hangileridir?

Spor yapmanın yarattığı etkiler, günün hangi saatlerinde yapıldığına göre değişiklik gösterebilir. ‘’Spor yapmak için en uygun saat nedir?’’, en sık sorulan sorulardan biridir.

Spor yapmanın yarattığı etkiler, günün hangi saatlerinde yapıldığına göre değişiklik gösterebilir.  Bu etkileri belirlemede kişinin alışkanlıkları ve biyolojik saati önemli rol oynar.

Spor Saati Neden Önemlidir?

 Günümüz koşullarında, çalışan bireyler için gün ortasında spor yapmak pek mümkün olmamaktadır. Hiç spor yapmamaktansa, kişilerin kendilerine uygun zamanlarda spor yapmaları gerekir. Örneğin, saat geç olsa da, iş çıkışı spor salonuna gidilebilir. Spor yapmanın gece geç saatlerde aslında önerilmemesinin nedeni;  gece vücudun dinlenme zamanının başlıyor olmasıdır. Vücudun tüm fonksiyonları yavaşlar ve kendini uykuya hazırlar. Bu süreç içinde spora başlanırsa, vücut yeniden harekete geçip dinçleşecektir. Bu nedenle,  gece spor yaptıktan sonra kişinin tekrar uyku durumuna geçmesi uzun bir zaman alabilir. Bu durum kişi için sorun yaratmıyorsa, gece spor yapmanın sakıncası yoktur.

Spor yapmak için en uygun saat genellikle öğleden önceki ve hemen sonraki saatler arasındadır. İnsan metabolizması ışıkla harekete geçtiği için, sabah güneşin doğduğu saatlerde metabolizmanın hızı artar ve en yüksek performansı öğleden önceki veya sonraki saatlerde gösterir. Ayrıca gündüz yapılan spor, akşam daha rahat bir uyku uyunabilmesi  ve bu süreçte salgılanan hormonlar açısından yararlıdır.

Yemek Yemeden Önce mi Sonra mı?

Vücudun esneklik ve hareketlilik kazanması için, belli bir süreye ihtiyaç vardır. Örneğin sabah saat 9:00’da egzersiz yapılması planlanmışsa, 7:30 gibi kahvaltı etmek uygun olacaktır. Amaç daha fazla kalori yakmak ise, spor yapmak için en uygun saat sabah kahvaltısından öncedir, yani kalktıktan hemen sonra yapılması gerekir. Böylece daha çok yağ yakılır. Karın tokken spor yapıldığı takdirde,  daha çok dekstroz (basit şeker) yakılmış olur. Yağ yakmak için uygun olan diğer saatler, öğleden sonraki geç saatler ile akşamüstü saatleridir. Bu saatlerde insan vücudundaki hormonlar en yüksek seviyededir. Spor yapmaktaki hedef stres gidermek ise, basit hareketler yapmak ve açık havada dolaşmak, kas gerginliğini giderecek ve rahatsızlık veren hormonların atılmasına yardımcı olacaktır.

Eğer daha fazla kalori tüketmek istiyorsanız en iyi spor saati sabah kahvaltısından öncedir; yani, kalktıktan sonraki ilk iş olarak spor yapmalısınız. Kahvaltıdan önce spor yapıldığında daha çok insan vücudundaki yağ yakılır; karın tok olduktan sonra ise daha çok dekstroz tüketilir. Yağı azaltmanın diğer uygun saati öğleden sonraki geç saatlerde ve akşam üstüdür, çünkü bu saatlerde insan vücudundaki hormonlar en yüksek seviyesindedir; eğer spor yapmanızdaki hedef stresi gidermekse, basit bir çok hareket yapabilirsiniz veya açık havada dolaşabilirsiniz; böylece kas gerginliği giderilir ve sizi rahatsız eden hormonlar atılabilir.

Biyolojik Saatin Önemi

Bilim adamlarının yaptığı araştırmaların sonucu, en iyi spor saatinin akşam olduğuna ve akşam saatlerinde insan vücudundaki hormonların metabolizmasının hızlanmasına ve yağın yakılmasına daha çok yardım ettiğine işaret etti. Ayrıca son araştırmalara göre, belli bir şekilde spor yöntemi günün belli saatinde en çok etkili olur. Eğer moralinizi düzeltmek isterseniz, uygun bir saati seçmelisiniz. Bütün bunlar insan vücudundaki biyolojik saate bağlıdır.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts
Read More

Ağırlık Çalışmanın 20 Faydası

Ağırlık çalışmak kaslarınızı geliştirmenize ve istediğiniz vücuda sahip olmanıza olanak sağlar. Fakat kasların gelişimi ağırlık çalışmanın 20 faydasından sadece bir tanesidir. İşte ağırlık çalışmanın sağladığı 20 fayda;
Read More

Sabah Sporunun Faydaları Nelerdir?

Sabah sporu ve faydaları özellikle yağ yakımı konusunda karşımıza çıkar. Gece boyunca dinlenmiş, büyüme hormonu salgılamış ve karbonhidrat depolarını tüketmiş olan vücutta tek enerji kaynağı depolamış olduğumuz yağlardır.
Read More

Egzersiz Bağımlılık Yapar mı?

Her gün mutlaka spor yapma ihtiyacı mı duyuyorsunuz? Spor yapamadığınızda gerçekten rahatsız oluyor, hatta agresifleşiyor musunuz? O zaman bir spor bağımlısı olabilirsiniz!
Total
0
Share