Sabah Sporunun Faydaları Nelerdir?

Sabah sporu ve faydaları özellikle yağ yakımı konusunda karşımıza çıkar. Gece boyunca dinlenmiş, büyüme hormonu salgılamış ve karbonhidrat depolarını tüketmiş olan vücutta tek enerji kaynağı depolamış olduğumuz yağlardır.

Dolayısıyla sabah aç karnına yapılacak olan egzersizler, koşular, kardiyo çalışmaları çok aşırıya kaçılmadan uygulandığı takdirde bize çok iyi seviyede bir yağ yakımı sağlayacaktır.

Sabah Sporunun Psikoloji Üzerine Etkileri

Sabahları yataktan kalkıp egzersiz yapmak ilk başlarda itici ve itici olduğu kadar  zor olabilir. Ama bir kere alışıldıktan sonra bu iş bir vazgeçilmez haline gelecektir. Kalbi aşırı zorlamadan yapılacak olan egzersizler, yürüyüşler ve koşular ve bunların sonrasında da yapılacak olan yavaş ve sakin bir gerdirme güne çok daha zinde ve enerjik olarak başlamamızı sağlayacaktır. Her şeyden önce geceden saatimizi normal saatinden yarım saat öncesine kurarak, kendimize zaman ayırmaya karar verdiğimiz anda psikolojimizi düzeltecek bir şeyler yapmış oluruz. Bu sporu mümkün olduğunca yalnız başımıza yapmalı ve ruhumuzu iyice dinlendirmeliyiz.

Her şeyden önce güne nasıl başlarsak günün öyle geçeceğini zaten yılların tecrübesi olarak fark etmişizdir. Sabahları alarmın bizi sadece yataktan kaldırmak için çalmasına artık bir son vermeli ve alarma kendimize zaman ayırmanın bir yolu olarak bakmalıyız. Güne spor yaparak başladığınızda, çevrenizdeki yataktan kalktığı gibi günün telaşesine düşmüş olan insanlara bir bakın. Üzerlerindeki stresi gözlemleyin ve sizin spor yaparak nasıl mutluluk hormonu salgılamış olduğunuzu fark edin. Emin olun ki çok daha enerjik ve çok daha güler yüzlüsünüz.

Sabah Sporu Nasıl Yapılmalıdır?

Sabah sporunu ne için yaptığınız çok önemlidir. Amacınız yağ yakmak ise kalktığınızda aç karnına yapacağınız 20-30 dakikalık hafif tempo koşular ve üzerine yapacağınız gerdirme hareketleri size yardımcı olacaktır. Yağlarınızdan nasıl hızlı bir şekilde kurtulduğunuza inanamayacaksınız. Belirli bir süre sonra kondisyon seviyeniz artacak ve interval koşulara başlayabileceksiniz. Tabii ki bu durumda her şeyden önemlisi bir sağlık probleminiz olmadığını doktora onaylatmanızdır. Bundan sonra sabahları interval koşular ve sonrasında gerdirmelerinizi yapın ve belinizin haftada 1 cm inceldiğine şahit olun.

Eğer böyle bir amacınız yok ise daha sade egzersizler ile güne hazır hale gelebilirsiniz. Sabah kalktığınızda yapacağınız egzersizler büyüme hormonunuzu ateşleyecek, insülin hassaslığınızı geliştirecektir.

Her şeyden önce sabah sporu yataktan kalkar kalkmaz uygulanmalıdır. Bundan kastımız gözünüzü açar açmaz spor yapmanız değildir. Şahsi temizliğinizi tamamlayıp sonra spora başlamanızdır. Ama yataktan kalktıktan sonra kahvaltı süresini çok aşırı geçirmemekte fayda var. Dolayısıyla şahsi temizliğinizi yaptıktan hemen sonra spora başlamalısınız.

Neden Sabah Sporu Yapmalıyız?

  1. Bahsettiğimiz gibi sabah spor yapmak gün boyu kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar. Deneyin ve farkı hissedin. Bu sadece fizyolojik bir etki değil sadece aynı zamanda psikolojik de. Çünkü kendiniz için iyi bir iş yaptığınız düşüncesi sizi mutlu kılacaktır. Ayrıca gün boyu kafanızda bugün ne zaman egzersiz yapmaya fırsatım olacak düşüncesi olmaması da çok güzel bir şey.
  2. Spor yapmak daha iyi bir uyku çekmenizi sağlar. Bu da sabah vakit ayırmanıza yardımcı olacaktır. Evet ilk başta biraz zor olacak ama vücudunuz buna kolaylıkla alışacaktır. Yeter ki siz bunu kendinize bir öncelik olarak bilin.
  3. Sabah egzersiz yapmak gün boyu yediklerinize daha çok dikkat etmenizi sağlar. Daha az abur cubur ve dikkatli seçilmiş porsiyonlar ve daha sağlıklı seçimler. Ayrıca, hareket sayesinde salgılanan endorfin, daha az yemenizi destekler. İşte size sabah hareket için bir neden daha.
  4. Gününüzü daha iyi planlamak için sabah egzersiz yapmak çok faydalıdır. Spor yapmak düşüncelerinizi toparlamak için çok iyi bir zaman dilimidir zira sabahları zihniniz çok daha iyi çalışır. Ayrıca egzersiz yaptıktan sonra zihniniz daha verimli çalışmaya başlar ve bu 4-10 saate kadar daha devam eder.
  5. Güne spor yaparak başlamadığınız takdirde daha sonraları birçok bahaneniz olacaktır. Yorgunluk, bayanlar için yemek yapmak, iş güç vs. İşte henüz bir bahane karşınıza çıkmadan egzersiz yapın ki sonra neden ben neden 10 kilo fazlayım demeyin.
  6. Eğer düzenli bir spor yapma rutinine girmek istiyorsak, bunu sabahları yapmak zorundayız. Veya şöyle söyleyelim: düzenli spor yapanlara bakın, genelde sabah egzersiz yapıyorlardır. Bu nedenle sabahları iyi değerlendirmek gerekiyor.
  7. Daha önceki yazılarımızda da bahsettiğimiz gibi spor yapmak metabolizma hızınızı artırır, işiniz bittikten saatler sonra bile hala metabolizmanız yüksek hızda çalışmaya devam eder. Siz sabah spor yaptığınızda, gün boyu ısınmış bir motora sahip olursunuz, yani hep zinde, hep hazır bir vücut. Yüksek metabolizma fazla kilolarınızın düşmanı olduğunu belirtmeyi unutmayalım. Kilo vermek için çok faydalı bir yöntem.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts
Read More

30 Dakikalık Antrenman Programı

Antrenman yapmak için vaktinizin olmadığını mı düşünüyorsunuz? Aslında var. Kilit nokta yaptığınız antrenmanın yoğunluğudur. Kısa ve hızlı, yüksek yoğunluklu bir antrenman metabolizmanızı hızlandırır ve kaslarınızı sıkılaştırır.
Read More

Spor Yaparken Nasıl Beslenmeli?

Spor yapan kişiler, doğru beslenme sayesinde performansını yükseltebilir, yüksek konsantrasyon ve dikkat ile antreman yaparak, antrenmanın etkinliğini artırabilir.
Read More

Kreatin (Creatine) Nedir?

Kreatin Nedir? Kreatin Faydaları Nelerdir? Kreatin Eksikliği Nedir? Kreatin Yan Etkileri Nelerdir? Kreatin Kullanımı Güvenli mi? Kreatin Hangi Durumlarda Alınmalı? Kreatin hakkında bilmek istediğiniz her şey…
Read More

Spor Yapmak Depresyonu Önler mi?

Sporun beden sağlığımız üzerinde olumlu etkileri zaten biliniyor. Şimdi, sporun verdiği mutluluk ve ruh sağlığımız üzerindeki katkıları konuşuluyor.
Total
0
Share