Tedaviden Önce Hastalığınızı Tanıyın

Diyabet tedavisinde öncelikli olan kişinin hastalığını tanımasıdır. Bu şekilde bir bilinç gelişirse, diyabet ile yaşam daha sağlıklı bir yol izler.

Tedavide ne yapmalı?

Unutulmaması gereken temel bilgi,beslenmeye dikkat edilmesi,egzersiz yapılması ve hastanın hastalığını tanımasının (hasta eğitiminin) ilaç tedavisi kadar önemli olduğudur. Diyet ve egzersizle kabul edilebilir kan şekeri kontrolü sağlanamıyorsa ilaç tedavisine geçilir. Bu ilaçlar çeşitli mekanizmalarla iş görür. İnsülin salgılanmasını artıran (sülfonilüreler,meglitinidler),insülin direncini azaltan (metformin,glitazonlar) ve gıda içeriğindeki karbonhidratların emilimini azaltan (akarboz) gibi nispeten uzun süredir tecrübe sahibi olduğumuz ilaçların yanı sıra son yıllarda insülin salınımını daha farklı bir mekanizma ile artıran ve bazı ek özelikleri olan ilaçlar da kullanıma sunulmuştur (DPP-IV inhibitörleri ve GLP-1 agonistleri). Hastada insülin eksikliği varsa veya ilaçlarla kan şekeri kontrol altına alınamıyorsa insülin enjeksiyonları ile tedavi yapılır.

Doç. Dr. Serpil Salman

Total
0
Shares
Related Posts

İşitme Kaybı Zamanında Müdahale ile Önlenebiliyor

Acıbadem Adana Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr. Feyha Kahya Aydoğan, iletişimden sosyal gelişime kadar birçok alanda sorunlara yol açabilen işitme kayıplarının temelinde yatan sorunun erken dönemde tespit edilmesinin önemli olduğunu söyledi.

Nerede O Eski Bayramlar…

Geçen zaman, değişen dünya, eskiye özlem duyma, yeniye uyum sağlama, insanların hayatlarında kabul ettiği gerçeklerin arasında yer alıyor. Bu noktada bayramların hayatımızdaki yeri de git gide değişiyor belkide...
Total
0
Share