Tiroit Kilo Vermenizi Yavaşlatır

Tiroit hormonunun az salgılanması yani hipotiroidi en sık karşılaştığımız metabolizma yavaşlaması ve buna bağlı kilo alma nedenlerinden birisidir.

İLAÇLARA DİKKAT!

Biz kilo vermeye çalıştığımızda artırdığımız beden hareketleri ile sadece yüzde yirmilik oram etkileyip artırabiliyoruz. Geri kalan yüzde seksene belirgin etki olmuyor. Bazal metabolizmayı biraz hızlandırarak günlük enerji tüketimini artırmak önemli bir strateji olup günümüzde kilo verme yaklaşımında üzerinde durulmaktadır. Bunu bazı ilaçlarla sağlamak mümkün olabiliyorsa da bu ilaçların yan etkileri ağır basmaktadır.

TİROİD YAVAŞLATIR
Tiroid hormonu ve stres hormonu adrenalin metabolizmayı artıran hormonlardır. Tiroid hormonunun az salgılanması yani hipotiroidi en sık karşılaştığımız metabolizma yavaşlaması ve buna bağlı kilo alma nedenlerinden birisidir.

EN ETKİLİ EGZERSİZ

Bugün bazal metabolizmayı artırdığı bilinen en etkili yöntem egzersizdir.

Egzersiz sadece kalori yakarak günlük dengeyi negatife yani kilo vermeye doğru yönlendirmekle kalmaz,vücudun metabolizma hızını artırarak istirahatte de Zayıflamak için kullanılan ilaçların yan etkisi hayati tehlike arz ediyor daha fazla enerji tüketmesini sağlar.Az az ama sık yemek yemenin de metabolizmayı hızlandırdığı bilinmektedir.

Doç. Dr. Rüştü Serter

Total
0
Shares
Related Posts

MACS Lift Tekniği ile Yüz Germe

Orta yaş grubu ve çok fazla sarkmanın sözkonusu olmadığı hastalarda klasik yüz germe ameliyatına göre daha az kesi yapılarak, daha kısa sürede yüz germek mümkün.

Geç Saatte Yemek Yiyenler Dikkat!

Şişman kişiler şişman olmayanlara göre daha fazla horluyor. Vücut kitle indeksi arttıkça horlama da artıyor ve uyku apnesi skorları yükseliyor.
Total
0
Share