Tiroit Kilo Vermenizi Yavaşlatır

Tiroit hormonunun az salgılanması yani hipotiroidi en sık karşılaştığımız metabolizma yavaşlaması ve buna bağlı kilo alma nedenlerinden birisidir.

İLAÇLARA DİKKAT!

Biz kilo vermeye çalıştığımızda artırdığımız beden hareketleri ile sadece yüzde yirmilik oram etkileyip artırabiliyoruz. Geri kalan yüzde seksene belirgin etki olmuyor. Bazal metabolizmayı biraz hızlandırarak günlük enerji tüketimini artırmak önemli bir strateji olup günümüzde kilo verme yaklaşımında üzerinde durulmaktadır. Bunu bazı ilaçlarla sağlamak mümkün olabiliyorsa da bu ilaçların yan etkileri ağır basmaktadır.

TİROİD YAVAŞLATIR
Tiroid hormonu ve stres hormonu adrenalin metabolizmayı artıran hormonlardır. Tiroid hormonunun az salgılanması yani hipotiroidi en sık karşılaştığımız metabolizma yavaşlaması ve buna bağlı kilo alma nedenlerinden birisidir.

EN ETKİLİ EGZERSİZ

Bugün bazal metabolizmayı artırdığı bilinen en etkili yöntem egzersizdir.

Egzersiz sadece kalori yakarak günlük dengeyi negatife yani kilo vermeye doğru yönlendirmekle kalmaz,vücudun metabolizma hızını artırarak istirahatte de Zayıflamak için kullanılan ilaçların yan etkisi hayati tehlike arz ediyor daha fazla enerji tüketmesini sağlar.Az az ama sık yemek yemenin de metabolizmayı hızlandırdığı bilinmektedir.

Doç. Dr. Rüştü Serter

Total
0
Shares
Related Posts

Katarakt Nedir?

Katarakt nedir,belirtileri nelerdir ve neden kaynaklanır? Bu soruların cevabı için bu haberi okuyun!

Reflü Ne Demektir?

Reflü kelime anlamı olarak geriye kaçış demektir. Gastroözofageal reflü; mideden (gastro) yemek borusuna (özofagus) kaçışı gösterir.
Total
0
Share