Tıp Bayramı 1919 Yılından Bu Yana Kutlanıyor

Tıp Bayramı, her Mart ayının 14’ünde kutlanan, Türkiye’de tıp alanından çalışanların hizmet sorunlarının tartışıldığı, bilime katkılarının ödüllendirildiği bir anma ve kutlama günüdür.

Tıp Bayramı,her Mart ayının 14’ünde kutlanan,Türkiye’de tıp alanından çalışanların hizmet sorunlarının tartışıldığı,bilime katkılarının ödüllendirildiği bir anma ve kutlama günüdür.

Tarihçe

14 Mart 1827’de,II. Mahmut döneminde,Hekimbaşı Mustafa Behçet’in önerisiyle ilk cerrahhanenin,Şehzadebaşı’daki Tulumbacıbaşı Konağı’nda Tıphane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire adıyla kurulması,Türkiye’de modern tıp eğitiminin başladığı gün olarak kabul edilir. Okulun kuruluş günü olan 14 Mart,"Tıp Bayramı"olarak kutlanmaktadır.

İlk kutlama,1919 yılının 14 Mart’ında işgal altındaki İstanbul’da gerçekleşmiştir. O gün,tıbbiye 3. sınıf öğrencisi Hikmet Boran’ın önderliğinde,tıp okulu öğrencileri işgali protesto için toplanmış ve onlara devrin ünlü doktorları da destek vermişti. Böylece tıp bayramı,tıp mesleği mensuplarının yurt savunma hareketi olarak başlamıştır.

1929-1937 yılları arasında 12 Mayıs günü Tıp Bayramı olarak kutlandı. Bu tarih,Bursa’daki Yıldırım Darüşşifası’nda ilk Türkçe tıp derslerinin başladığı tarih olarak kabul edildiği için Tıp Bayramı yapıldı. Ancak zamanla bu uygulamadan vazgeçildi ve yeniden 14 Mart Tıp Bayramı oldu.


Günümüzde

1976’dan beri sadece 14 Mart günü değil,14 Mart’ı içine alan hafta boyunca kutlama yapılmakta ve bu hafta Tıp Haftası olarak kabul edilmektedir.

Dünyada benzer kutlamalar,farklı tarihlerde yapılmaktadır. Örneğin ABD’de ameliyatlarda genel anestezinin ilk defa kullanıldığı 30 Mart 1842 tarihinin yıldönümü;Hindistan’da ünlü doktor Bindhan Chandra Roy’un doğum (ve aynı zamanda ölüm) yıldönümü olan 1 Temmuz günü "Doktorlar Günü"olarak kutlanır.

Kaynak:Vikipedi

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts

Diyabet Tedavisi Elinizde

Diyabet hastalığı konusunda bilinçli olmak ve sıkı takip, bizlerin de en az diğer insanlar kadar sağlıklı olmamıza yardımcı olacaktır.

Aşk Hayatınızı Canlandıracak 10 İpucu

Ateşli kelimesi artık size “ateş” sözcüğünün ilk anlamından daha fazlasını çağrıştırmıyorsa, o eski heyecanlı günlerinizi özlüyorsanız, ilk zamanlarınızın tutkusu belli ki geride kalmış.
Total
0
Share