Çocuklarda besin alerjisi durumunda ne yapmalı?

Besin alerjisi olan çocuk arkadaşlarından, yabancılardan veya satış yapan yerlerden hiçbir yiyecek almamalıdır.

Besin alerjisi şüphesi olan hasta bir çocuğa,alerji uzmanı tarafından testleri tamamlanıncaya kadar şüphelenilen besinler verilmemelidir. Besin alerjilerinde tanı kesinleştikten sonra tedavi,hastanın alerjik olduğu besin veya besinlerin diyetten çıkarılması şeklindedir. Çok az miktarda alımlarda bile şiddetli reaksiyon olabileceği için mutlak kaçınma şarttır. Önemli bir besin diyetten çıkarılmışsa,beslenme bozukluğunun önlenmesi için diyetin düzenlenmesi gereklidir. Besin alerjisi tanısı konulan kişi veya o kişi çocuksa ailesi,bakıcılar ve okul personeli,belirtilerin tanınması ve gerekirse acil tedavisi konusunda bilgilendirilmelidir. Acil tedavinin önemi vurgulanmalıdır. Aileye bir acil eylem planı verilmelidir,ciddi reaksiyonlarda adrenalin otomatik enjektörü kullanımı konusunda eğitilmelidir.

Alerjisi olan çocuk ne yapmalıdır?
Besin alerjisi olan çocuk arkadaşlarından,yabancılardan veya satış yapan yerlerden hiçbir yiyecek almamalıdır. Hasta ve ailesi,besin alerjenleri ve bunlardan kaçınma konusunda eğitilmelidir. İşlenmiş,dondurulmuş veya paketlenmiş gıdalar,gizli besin proteinleri içerebilir;alışveriş sırasında besin etiketleri ve içerikleri dikkatle okunmalıdır. Restoranlarda yenen yemeklerde de gizli besin alerjenleri olabilir;hazırlayan kişilerden yiyecek içerikleri hakkında bilgi alınmalıdır.

.

Dr. Günseli Bozdoğan

Total
0
Shares
Related Posts

Doğuruyorum Korkusuyla Hastane Gidişlerine Son

"Evde Bebek Kalp Sesleri Takip Sistemi" ile anne adayları gebeliklerinin takibini 24 saat kendileri yapıp kuşkulandıkları sonuçları anında doktorlarının cep telefonuna veya bilgisayarına gönderebiliyorlar.
Total
0
Share