Mide Bandı Nedir?

Halk arasında mide kelepçesi olarak da bilinen ayarlanabilir silikon gastrik band metodunda, yemek borusu ile midenin birleştiği noktanın hemen altına, midenin çevresine bir band yerleştiriliyor.

Mide Bandı

Halk arasında mide kelepçesi olarak da bilinen ayarlanabilir silikon gastrik band metodunda,yemek borusu ile midenin birleştiği noktanın hemen altına,midenin çevresine bir band yerleştiriliyor. Böylece mide hacmi küçültülmüş oluyor. Bandın iç çeperi,uzunlamasına bir balon,ya da bisiklet lastiğine benzetilebilir. Bu balon ince bir tüp aracılığı ile deri altına yerleştirilen bir porta bağlanıyor. Band ameliyat sonrası yaklaşık 1 ay sonra cilt altındaki porttan serum enjeksiyonları ile kademeli olarak şişiriliyor. Bu sayede ameliyattan sonra mide geçişinin boyutu basit bir müdahale ile değiştirilebiliyor. Böylece hastanın çok az miktarda gıda tüketerek kendisini tok hissetmesi sağlanıyor.

Nasıl uygulanıyor?

Mide bandı için çoğu hastada laparoskopik yöntemler kullanılıyor. Ameliyat sadece küçük kesiler aracılığıyla yapıldığı için hasta çok kısa sürede günlük hayatına dönebiliyor.

Ameliyat sonrası dönem
Bu ameliyatla hasta ameliyat sonrası 18-24 ay içerisinde kilo fazlasının yüzde 60-80’ini kaybeder. Bu hastalarda bandda sorun olmadığı takdirde tekrar kilo alma riski yoktur.

Prof. Dr. Cihan Uras

Total
0
Shares
Related Posts

Hashimoto hastalığı nedir?

Hashimoto tiroid bezinin en sık ratlanılan hastalıklarından biridir ve halk arasında guatr olarak bilinen problemin de önemli sebeplerindendir. Detaylar için devamını okuyunuz.

Gözlük Takmaya Son!

Gözlükten kurtulmak için lazer ameliyatında uygulanan teknoloji ve kişiye özel tedavi önemli.
Total
0
Share