Prostat Vücutta Ne İşe Yarar?

Prostat sadece erkeklerde bulunur, kadınlarda prostat ya da eşdeğeri bir organ yoktur.

Vücudun normal işleyişinde iki göreve sahiptir:ana fonksiyonu boşaltım sisteminde boşaltım esnasında sidik torbasından sidiği taşımak ve boşalma esnasında spermin iletimini sağlamaktır. Ayrıca meni sıvısının içeriğinde bulunan,spermleri besleyen ve onları kadın üreme sistemi içerisine ilerlerken koruyan özel bir proteini salgılar.

Prostat Nedir?

Prostat idrar torbasınin hemen çıkımında yer alan yuvarlakça ve cevizden biraz büyük irilikte olan bir üreme organıdır. Tüm memeli hayvanlarda prostat vardır.

Prostat Görevi Nedir?
Prostat bir üreme organıdır. Sperm yolu prostat içerisinden geçerek idrar yoluna dökülür. Semenin sıvısının bir kısmını oluşturur;ayrıca sperm güçlendirici bir takım proteinler üreterek üremeye yardımcı olur. Cinsellikle ilgisi olan bir organ değildir.

Prostat Hastalıkları Nelerdir?
Prostatın başlıca üç hastalığı vardır.

  • Prostat büyümesi
  • Prostat kanseri
  • Prostat iltihabı

Dr. Murat tuğrul Eren

Total
0
Shares
Related Posts

Grip misiniz? Nezle mi?

İnsan vücudunun sıcaklık değişimlerine ve yeni koşullara uyum sağlaması için 2-4 hafta arasında bir süreye ihtiyacı vardır. Bu da sadece yumuşak mevsim geçişleriyle mümkündür.

Lazer İle Katarakt Tedavisi Olur Mu?

Göz hastalıkları ile ilgili yanlış bilgiler beraberinde mağduriyeti de getirir. En doğru adım, alanında uzman bir hekime danışmaktır. Kişinin hiçbir şikayeti olmasa dahi yılda en az 1 kere göz muayenesi olması gerekir.
Total
0
Share