Bebeğiniz 5 Aylıkken Doğum Ağırlığının En Az 2 Katına Ulaşmalı

Bebeğinizin sağlıklı gelişimi için ilk bir yıl her ay doktor muayenesini aksatmayın.
5 Aylıkken Doğum Ağırlığının En Az 2 Katına Ulaşmalı:
Bebeğinizin İlk 6 ay için ayda 600-800 gram ya da haftada 150-200 gr;ikinci altı ay için ayda 400- 600 gram ya da haftada 100-150 gram alması yeterli. 5 aylıkken doğum ağırlığının en az 2 katına,1 yaşındayken de 3 katına ulaşması gerekiyor. Eğer ilk hafta içinde doğum ağırlığının yüzde 10’undan daha fazla tartı kaybı olmuşsa,ilk haftadan sonra doğum ağırlığını yakalayamamışsa ya da sonraki zamanlarda belirtilen sayılardan daha az kilo almışsa,bu yeterli beslenemediği anlamına geliyor. Bu yüzden bebeğinizi ilk bir senede,herhangi bir sorunu olmasa bile,her ay doktorunuza kontrole getirmeniz çok önemli.
İlk 6 Ay Sadece Anne Sütü İle Besleyin:
Yetişkin birinin kolaylıkla üstesinden gelebildiği bir üst solunum yolu enfeksiyonu,bebekler için kabusa dönüşebiliyor. Bu yüzden bebeğinizin enfeksiyonlardan korunması için koruyucu özelliklerinden dolayı ilk 6 ay sadece anne sütü vermeye,6 aydan sonra ek besinlerle beraber anne sütüne devam etmeye özen gösterin. Enfeksiyonlardan korumak için en azından ilk yılında odasının çok kalabalık olmamasına,herkesi öptürtmemeye,siz ebeveynler ve bakıcılarınız hastalandığınızda çift maske takmaya,evinizde bir soğuk buhar cihazı bulundurmaya (hava yollarını nemlendirerek mikropların yerleşmesini engeller) dikkat edin.

Dr. Yunus emre Mercan

Total
0
Shares
Related Posts

Beş Soruda Erken Ergenlik

Eğer ergenlik belirtileri kızlarda 8 yaşından , erkeklerde ise 9 yaşından önce görülüyorsa bu '' Erken Ergenlik'' dediğimiz duruma işaret eder.
Total
0
Share