Stresli Bir İşim Var Nasıl Oruç Tutabilirim?

Bu kişilerin oruç tutarlarken, iş hayatlarındaki streslerini mümkün olduğunca azaltmaya çalışmaları gerekmektedir.

Bu kişilerin öncelikle hipoglisemi durumunu daha az şiddetli yaşamaları ve hipogliseminin etkilerini azaltabilmeleri için mutlaka sahura kalkıp bir şeyler yemeleri gerekmektedir. Sahura kalkmayan kişilerin kan şekerleri daha erken bir saatte düşeceği için ve kendilerini daha uzun süre kaygılı,huzursuz ve sıkıntılı hissetmeleri olasıdır. Dolayısıyla baş ağrısı,baş dönmesi,titreme gibi fiziksel belirtileri yaşamaya daha yatkın hale gelirler.

Bunlara ek olarak bu kişilerin strese yol açan beslenme alışkanlıklarından vazgeçmeleri gereklidir. Bu durum pek bilinmemekle birlikte,bazı besinler vücutta yorgunluğu ve sinirsel duyarlılığı arttırıp,stres tepkisini harekete geçirirler. Bu durum kişilerin strese dayanma güçlerini azaltmaktadır. Bu besinlerden en çok tüketileni kahvedir. Aşırı kahve tüketimi kişinin kendini kaygılı,sinirli,huzursuz hissetmesine yol açabilir. Aşırı düzeyde çay,kola,çikolata ve kakao tüketen kişiler için de aynı durum söz konusudur. Çay,kahve yerine bitki çayları kafein içermedikleri için tercih edilmelidir. Papatya gibi bazı bitki çaylarının rahatlatıcı bir etkisi vardır.

B-1,B-5,B-6 ve B-2 vitaminlerinin eksiklikleri de kaygı,depresyon,uykusuzluk ve kalp-damar hastalıklarına yol açmaktadır. Bu vitaminlerin eksikliği de strese karşı toleransı ve bunlarla başetme becerisini düşürür. Sürekli stres altındaki kişilerin kan tahlili yaptırarak bu vitaminlerin vücutlarında eksik olup olmadığına baktırmaları,doktorlarına danışmaları ve gerekliyse vitamin takviyesi almaları yararlı olacaktır.

Bu kişilerin oruç tutarlarken,iş hayatlarındaki streslerini mümkün olduğunca azaltmaya çalışmaları gerekmektedir. Bunun için bu kişilerin çalışma stilleriyle ya da ilişkileriyle ilgili bazı değişiklikler yapmaları uygun olur. Bunlar,işlerini planlayarak yapma,zamanı iyi kullanmaya çalışma,stres yaratan kararları,işleri mümkünse erteleme,problem çözme becerilerini arttırma,sosyal desteklerini arttırma,duygusal paylaşımlarda bulunma ve psikolojik destek alma olabilir. Unutmayın ki iş yerindeki stres,oruç tutma faktörü olmasa da,üzerinde durulması gereken,yaşam kalitemizi ciddi bir düzeyde düşüren ve çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilen önemli bir sorundur.

Stresli Mesleklerde Çalışırken Oruç Tutan Kişilerin Neleri Yapmasını Sakıncalı Bulursunuz?

Daha önce belirttiğim gibi bu kişilerin sahura kalkıp bir şeyler yemeden yatmaları,yaşadıkları stresi arttıracak ve günlük hayatta problemlerle karşılaşma olasılıklarını arttıracaktır.

Aşırı çay,kahve tüketmeleri de bu kişilerin yorgun,daha sinirli ve stresli olmalarına neden olacağı için iş yerinde sorunlar yaşamalarına neden olabilir.

Uzm. Dr. Esra Başöz

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share