Kanserle Mücadele İçin Mutfak Sırları

Kanser hastalığının tedavisindeki başarı, beslenmeye gösterilen özenle artıyor.

Kanser hastalığının tedavisindeki başarı,beslenmeye gösterilen özenle artıyor. Hastaların öncelikle yağlı yiyecek ve asitli içeceklerden uzak durması bu süreçte çok gereklidir.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Kanser,hem iştah merkezini baskılayarak yeme isteğini ortadan kaldıran hem de kemoterapi tedavisinin yan etkileri nedeniyle ciddi kilo kaybına neden olan bir hastalık. Bu nedenle son yıllarda kanser hastalarının beslenmesine daha çok önem veren uzmanlar,dengeli ve yeterli beslenmeyi tedavide yardıma bir unsur olarak görüyor. Kemoterapinin yan etkilerinin başında gelen bulantı ve kusma ise,beslenmeyi zorlaştıran etmenlerin arasında yer alıyor. Kanser hücrelerinden çıkan bazı moleküllerin iştahı baskıladığını,yağ yakımını artırdığını ve protein sentezini azalttığını belirterek,kanserde beslenmeyi üç ana grupta topluyor:Kemoterapi öncesi,kemoterapi sırasında ve tedavi sonrasında kanser hastasının dikkat etmesi gerekenler.

Doç. Dr. Murat Dinçer

Total
0
Shares
Related Posts

Sarımsak

5-30cm yükseklikte, yeşilimsi beyaz veya pembe çiçekli, otsu bir kültür bitkisidir.

Ani Kilo Alıp Vermeye Dikkat!

Havalar ısındı, kalın giysilerin rafa kaldırılmasıyla fazlalıklar da ortaya çıktı. Yaklaşan tatil planlarının arasında zayıflamak da var. Ani kilo alıp vermeye dikkat edin!
Total
0
Share