Tüp Bebek Nedir?

Günümüzde, her yıl binlerce çift bu yöntemlerle çocuk sahibi olmaktadır.

TÜP BEBEK NEDİR?

Tüp bebek yöntemi,kadından toplanan yumurtaların vücut dışında,laboratuvar ortamında eşinden alınan spermlerle döllendirilmesi ve oluşan embriyoların 2 ile 5 gün sonra tekrar kadın rahmine yerleştirilmesidir. İlk kez İngiltere’de 1978 yılında tüp bebek yöntemiyle Loise Brown isimli bir kız bebek dünyaya gelmiştir.1990’lardan sonra geliştirilen yeni tedavi yöntemleriyle pek çok ilerlemeler kaydedilmiştir.

Tüp bebek,önceleri enfeksiyon veya cerrahi işlem sonucunda tüplerinde kalıcı hasar oluşan kadınlarda uygulanmaya başlanmış,kısa bir süre sonra ise,kısırlığa yol açan diğer nedenlerin tedavisinde de kullanılır olmuştur.

Bugün,endometriozis,nedeni açıklanamayan kısırlık olguları ve erkeğe bağlı kısırlıkta tüp bebek yöntemleri ile başarılı sonuçlar alınmaktadır. Özellikle son yıllarda uygulanmaya başlanan mikroenjeksiyon,sperm sayısının çok düşük olması ve hatta menisinde hiç sperm olmamasına karşın,testisinde sperm bulunan erkeklerin tedavisinde bir devrim olarak nitelendirilmektedir

Prof. Dr. Bülent Tıraş

Total
0
Shares
Related Posts

Anjiogram’dan Sonra Hastane Bakımı

Yakınmalarınız sonucunda hekiminizin önereceği anjiogram işleminin gerçekleştirilmesinden sonra kendi odanıza veya ayrı bir dinlenme odasına alınacaksınız.
Total
0
Share