Tüp Bebek Tedavisinde İnanmak Çok Önemli

Birçok denemeye rağmen başarısız olsanız da; tüp bebekte başarılı olmanın yolu inanmaktan geçiyor.

Tüp bebek tedavisiyle çocuk sahibi olmak isteyen çiftler,öncelikle başarı oranları yüksek,bünyesinde bulundurduğu hekimleri deneyimli olan merkezleri seçiyorlar. Hiç kuşkusuz merkezin deneyiminin tedavi başarısını artırmadaki rolü çok büyük. Ancak dikkat edilmesi gereken bir diğer konu kadının tedavi sırasındaki psikolojisi. Bu süre zarfında kadının moralinin yüksek tutulması ve eşinin her aşamada kendisine destek olması gerekiyor.

Kadın asla yalnız bırakılmamalı
Tüp bebek tedavisinde en büyük görev kadına düşüyor. Erkekler sadece yumurta toplama günü sperm veriyor. Ancak kadınlar bu süre zarfında birçok kez hastaneye gelmek durumunda kalıyorlar. Bu dönemde kadının psikolojisinde ister istemez olumsuz durumlar yaşanabiliyor. Eşlerinin morallerini yüksek tutmak konusunda da en büyük görev erkeklere düşüyor. Yapmaları gereken tek şey ise onların yanında olmak. Erkekler yaklaşık iki hafta süren tüp bebek tedavisi boyunca hastanede eşlerini yalnız bırakmamalılar. Böylece hem kadının yaşadığı stres azalıyor hem de tedavini başarı şansı büyük oranda artıyor.

Pozitif düşünmek tedavide başarı şansını artırıyor
Kadının yaşadığı stresin azaltılarak,pozitif düşünmesinin sağlanması tüp bebek tedavisinin başarısında büyük rol oynuyor. Yapılan bilimsel çalışmalar,embriyo transferinde bir psikoloğun kadınla konuşmasının gebelik sonuçlarını olumlu şekilde etkilediğini gösteriyor.

Tedaviden asla vazgeçilmemelidir
Halk arasında birinci tüp bebek denemesinin tutmayacağı görüşü yaygındır. Ancak bu doğru değildir. Tüm tedavilerde başarı oranı aynıdır ve deneyimli tüp bebek merkezlerindeki ortalama gebelik oranı yüzde 50-55 civarındadır. Üçüncü kez tüp bebek denemesi yapan bir çiftin başarı oranı ise yaklaşık yüzde 90’a yükselir. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise başarısız denemelerin ardından moral bozukluğuna kapılmamak ve tedaviden vazgeçmemektir. Zaman zaman çiftler başarısızlıkla sonuçlanan ilk denemenin ardından yıllarca tedaviden kaçıyor ve gebelik şanslarını büyük ölçüde kaybediyorlar. Çünkü kadının yaşı ilerledikçe tedavi şansı da aynı oranda düşüyor. Bu nedenle birinci tüp bebek denemesi başarısız olan kişiler asla vazgeçmemeli,iki üç ay içerisinde tedaviye yeniden başlamalıdır. Ancak 6 tüp bebek denemesinden sonra hala başarısızlık söz konusuysa çiftin bebek sahibi olma şansının azaldığı söylenebilir.

Prof. Dr. Bülent Tıraş

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share