Cinsel Tiksinti Bozukluğu Obsesif Kişilik Bozukluğu mudur?

Onlar cinsellikten tiksiniyor ama onların partnerleriyle sorunları yok. Kim mi onlar? Her 100 kişiden en az 1 -2 kişi.

Onlar cinsellikten tiksiniyor ama onların partnerleriyle sorunları yok,yalnızca bazı cinsel eylemlerden iğreniyorlar. Kim mi onlar? Her 100 kişiden en az 1 -2 kişi.

Temizlik Takıntısı Olanlar
Daha çok kadınlar bazen de erkekler temizlik takıntısı olanlarda görülmektedir.Cinsel tiksinti bozukluğu yaşayan kişilere bakıldığında,sorunun sıklıkla obsesif kişilik bozukluğuyla birlikte görüldüğü,bu kişilerin aynı zamanda temizlik ve titizlik konusunda takıntılı oldukları saptanmıştır. Bunun yanı sıra kaygı ve panik bozukluğu,ayrıca fobik kaçınmalar da cinsel tiksinti bozukluğuyla birlikte görülebilen rahatsızlıklardan toplum genelinde sık olarak karşılaşılan vajinusmus (cinsel ilişkiye girememe) rahatsızlığı altında da birleşmeye dair tiksinme,kaçınma gibi olgular yaratabilir.
Bazı kadınlar ve daha az sayıda olmakla birlikte bazı erkekler,herhangi bir cinsel aktivite sırasında iğrenmeden bulantıya,kusmadan bayılmaya kadar şiddetli tepkiler gösterebilirler. Hatta bu durum cinselliğin tümüne karşı da yaşanabilir ve cinsel yaşamdan kaçınmaya dek olumsuz sonuçlara neden olabilir. İşin ilginç yanı,aslında bu kişilerin partnerleriyle bir sorunları yoktur. Çoğunlukla partnerlerine eşlerine bağlı,onlara aşık kişiler ancak bazı etkenler nedeniyle bu sevgilerini cinsellikte gösteremezler.

Cinsel Tiksinti Bozukluğu

Günah,ayıp gibi değerlendirmeler öne çıkar. Cinsel tiksinti bozukluğu kişinin sürekli olarak herhangi bir cinsel aktiviteden ya da birleşmeden iğrenmesi,tiksinmesi ve buna bağlı olarak gösterdiği reaksiyonlarla ortaya çıkan cinsel işlev bozuklukları olarak tanımlanır. Bu aktiviteler öpüşme,oral seks,cinsel organı görme,dokunma olabileceği gibi kişi,genital salgılara,birleşmenin kendisine ya da cinsel aktivitenin tümüne karşı tiksinme hissedebilir. Bozukluğu yaşayan kişi,tiksindiği konu her ne ise bununla karşı karşıya geldiğinde şiddetli gerginlik,sıkıntı,bazen öğürme,kusma,kendini çok kötü hissetme,hatta nadir durumlarda bayılma gibi belirtiler gösterebiliyor ve cinsel etkinlik sürdürülemeyip yarım kalır. Durumun sürekliliği nedeniyle cinsellikten veya tiksindiği cinsel aktiviteden kaçınma davranışı gösteren kişinin cinsel yaşamı olumsuz olarak etkilenir. Görülme sıklığı dünyada 100 kişiden 1 ya da 2 kişi olarak gösterilen bu soruna,ülkemiz gibi muhafazakar yapıdaki toplumlarda daha sık rastlandığı biliniyor.

Ancak konuyla ilgili bir araştırma yapılmadığı için net bir oran yoktur. Sıklıkla "günah,ayıp"gibi kavramlarla ifade bulan cinselliği aşağılama,cinsellikten kaçınma,cinselliği yasaklayan ebeveyn modelleri,onu kötü bir şey gibi algılama eğilimi;cinsel tiksinti bozukluğuna sebep olan nedenler arasında ilk sıraları alıyor.

Doç. Dr. Cem İncesu

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share