Sağlıklı Alış-Veriş Yapmanın Püf Noktaları

Alışveriş yaparken sağlıklı seçimler yapmanızı sağlayacak öneriler için lütfen makaleyi okuyunuz.

Alış veriş listesi hazırlayın ve buna sadık kalın. Bir liste ile alacaklarınızı unutmamış olursunuz ve market koridorlarında zaman kaybetmezsiniz. İhtiyacınız olmayan şeylere para harcamanızı engeller.
Açken alışveriş yapmamaya çalışın. Böylece gereksiniminiz olmayan ürünleri satın almaya karşı daha iradeli olusunuz.

Ekstra alış veriş gezilerinden kaçının. Mümkünse haftada bir veya iki kez alış veriş yapın. Böylece sizi satın almaya teşvik eden ürünler için daha az para harcayacak ve zamandan kazanacaksınız.

Gazetelerdeki süpermartket reklamlarındaki özel ürünlere bakın. Böylece daha ekonomik olan ürünlerden haberdar olursunuz.

Ekonomik boy veya aile boyu paketlerini gerçekten o kadar çok kullanılabileceğinize inanıyorsanız alın. Eğer bu besin bozuluyor ve sonrasında atılması gerekiyorsa hiçbir kazancınız olmaz.

Alışveriş yaparken besinleri hangi sıra ile aldığınız sağlık riskleri açısından çok önemlidir.

Alışverişe öncelikle ekmek,kurubaklagiller ve tahıllar gibi kuru gıdalardan başlayın.

Sonrasında sebze ve meyve alışverişi yapın.

Süt ve süt ürünleri ile et ve et ürünleri alındıktan sonra en son bozulma ve çözülme ihtimalleri göz önüne alınarak dondurulmuş gıdalar satın alın.

Bozulabilecek besinleri tüketebileceğiniz kadar alın. Buzdolabında çabuk bozulabilen bir besinin bulunması kazanç sağlamaz.

Alış-veriş yaparken besin etiketlerini okuyun. Unutmayın,besinlerin üzerindeki etiketler size gereksinmelerinizi karşılayacak besini bulmanızda ve doğru seçimlerle en iyi besinlere ulaşmanıza yardımcı olur.

Sakin zamanlarada alış veriş yapın. Eğer zamanınız kısıtlıysa,marketler çok kalabalık değilken alış- veriş yapın. Genellikle sabah erken saatleri,akşam üstleri veya haftasonları yerine hafta içi ve gün ortası saatlerini tercih edin. Alış veriş için karar verirken daha rahat hissedersiniz.

Mümkünse ve eğer yapabilecek fırsatınız varsa,indirim günlerinde alışveriş yapın.

Bozulmayacak besinleri indirimli oldukları zamanlarda almaya çalışın. Evinizde besin tüketimini bir sisteme koyun ve aldığınız yiyecekleri tüketme sırasında “ilk alınan ilk kulllanılsın”mantığını önplana çıkarın.

Taze sebze ve meyveleri mevsiminde alın. Mevsiminde alacağınız meyve sebzelerin,besin değerleri daha yüksek olur. Ayrıca hem tatları muhteşemdir hem de fiyatları daha ucuzdur.

Dondurulmuş besinleri satın alırken kutuda değil,torbada olanları tercih edin.

Dyt. Şengül sangu Talak

Total
0
Shares
Related Posts

Tüp Bebek Nedir?

Günümüzde, her yıl binlerce çift bu yöntemlerle çocuk sahibi olmaktadır.

Yenidoğan Sünneti

Yenidoğanda sünnet girişimi nasıl yapılmalıdır? Erken sünnetin yararları nelerdir?
Total
0
Share