Prostat kanserini robotik cerrahiyle tedavi etti

Ürolojojide Türkiye’nin önde gelen robotik cerrahlarından Prof. Dr. Ali Rıza Kural, meslektaşı Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Mustafa Alkan’ın prostat kanserini tedavi etti.

Ürolojojide Türkiye’nin önde gelen robotik cerrahlarından Prof. Dr. Ali Rıza Kural,meslektaşı Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Mustafa Alkan’ın mücadele ettiği prostat kanserini robotik cerrahiyle tedavi etti

Acıbadem Maslak Hastanesi Robotik Cerrahi Merkezi ve Üroloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Kural,Dr. Alkan’ın hastalığının erken teşhisinin tedavideki önemine dikkat çekti. Robotik cerrahinin özellikle prostatın dışına taşmayan vakalarda etkin olduğunu vurgulayan Kural,tedavi sürecini şöyle anlattı:PSA,prostat organı tarafından salgılanan bir enzim olup,kandaki düzeyi tayin ediyor. Testlerin sonucunda değerler yüksek bulundu. Biyopsiyle sınırdan taşmayan bir tümör saptandı.

Robotik cerrahiyle tümörlü prostat dokusunun bulunduğu alanı,12 kat fazla büyütülmüş,3 boyutlu görüntü eşliğinde ve çok ince uçlu aletler yardımıyla çıkarttık.

BÖBREKTE DE ETKİLİ
Halen Avrupa Robotik Cerrahi Derneği (ERUS)’nin yönetim kurulunda ve eğitim komitesinde görev yapan Prof. Dr. Kural,da Vinci robotunun böbrek kanseri,mesane kanseri,böbrek kanal darlıkları ve bazı ender görülen hastalıkların tedavisinde de başarıyla kullanıldığını ifade etti.

Kural,ürolojinin diğer alanlarındaki uygulamalarıyla şimdiye kadar 600’ü aşkın hastayı robotik cerrahiyle ameliyat ettiğini,bunlardan 500’ünün prostat kanseri olduğunu da dile getirdi. Dr. Alkan,45 yaşından itibaren her erkeğin yıllık PSA muayenesi yaptırması gerektiğine dikkat çekti.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share