Ailenizin Sağlığını Bozan Tehlike

Sigara içmek sadece sizin değil, çevrenizde sigara dumanına maruz kalan sevdiklerinizin de sağlığını bozuyor.

İçtiğiniz sigaranın dumanı sevdiklerinizin sağlığını bozuyor. Çünkü sigara dumanına maruz kalan ve sigara içen çocukların ve yetişkinlerin kanser ve kalp hastalıklarına yakalanma riski artıyor.

Sigara içen anne-babaların bebeklerinde;

  • Doğumdan sonra bir yıl içinde kulak enfeksiyonu ve bronşit görülme riski daha fazladır.
  • Ani bebek ölüm sendromu riski çok yüksektir.
  • Sigara içen ailelerin çocuklarının sigara içme olasılığı daha yüksektir.
  • Sigarayı bıraktığınız zaman sadece kendi sağlığınızı korumayacak,ailenizin ve sevdiklerinizinde hasta olma riskini azaltacaksınız.

Hamilelikte Sigara Bebeğinizi Kimyasallara Maruz Bırakıyor
Hamile olduğunuzda,vücudunuza aldığınız her şey bebeğinizi etkiler. Eğer hamileyken sigara içiyorsanız,bebeğiniz nikotin ve karbon monoksit gibi kimyasallara maruz kalmaktadır.
Eğer sigara içiyorsanız ve hamileyseniz,bebeğinizin hayatını tehlikeye sokmamak için şimdi hemen sigarayı bırakmalısınız. Hamileyken sigara dumanına maruz kalmak bile bebeğinize zarar verebilir. Şu an hamile olmasanız bile ilerde sağlıklı bir bebek doğurmak istiyorsanız sigarayı şimdiden hayatınızdan çıkarın.

Eğer hamile kalmadan 3 ay önce sigarayı bırakırsanız,düşük ağırlıklı bebek doğurma riskiniz hiç sigara dumanı almayan bir kadınla aynı seviyeye iner.
Bebeğiniz doğduktan sonra da sigara içmemeniz ve evinizde sigara içirmemeniz çok önemlidir. Sigaradan uzak yaşam bebeğinizin başta solunum yolu olmak üzere hastalıklara yakalanma riskini azaltacaktır.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts

Sedef Hastaları Çaresiz Değil

Sedef dermatoloji alanında tedavisi en zor olan ve yaygın olarak rastlanan kronik bir cilt hastalığı olarak nitelendiriliyor. Genellikle 20-40 yaş grubunda görülen bu hastalık ülkemizde her yıl yaklaşık 350 bin kişide ortaya çıkıyor.
Total
0
Share