Kalp Sağlığı İçin Sağlıklı İlişki Önerileri

Kalp-damar hastalarının cinsel ilişki konusundaki korkuları yersizdir.Çünkü cinsel ilişkinin, dünya üzerinde meydana gelen kalp krizlerinin sadece % 1’inin tetikleyicisi olarak görüldüğüne dikkat çekilmektedir.

Sağlıklı İlişki İçin 7 Öneri

İlişki öncesi kalbe güç: Doktorunuz önerdiği takdirde,cinsel ilişkiden 1 saat önce kalp güçlendirici ve damar genişletici ilaçlar almanız rahat bir cinsel aktivite yaşamanızı sağlar.

Kaçamak yapmayın: Olağandışı bir yerde veya değişik bir partner ile gerçekleştirilen cinsel ilişki,eş ile gerçekleştirilenden daha çok strese yol açar ve kalp kasının oksijen tüketimi artacağı için kardiyak bir hastalığın tetiklenmesi söz konusu olabilir.

Yemeğe,alkole dikkat:
Kalbinizin yükünü artırmamak için cinsel ilişkinin 1-3 saat öncesinde aşırı yemekten kaçının. Yine aynı nedenle ağır egzersiz yapmayın ve alkol çok tüketmeyin.

Uzun ön sevişme: Cinsel ilişkiden önce iyi dinlenmiş olmaya özen gösterin. Ön sevişme dönemini uzun tutmanız heyecanınızın azalması ve konsantrasyonunuz açısından yararlı olabilir.

Rahat pozisyonlar:
Cinsel ilişki sırasında alt-üst gibi kalbin yükünü artıran pozisyonlardan kaçının. Partnerinizle yan yana olacağınız daha rahat pozisyonları tercih edip,kalbinizin iş yükünü azaltın.

Doktora başvurun:
Cinsel ilişki sırasında aşırı yorgunluk,göğüs ağrısı,uzamış nefes açlığı hissi veya ilişki sonrası 10 dakikadan daha fazla süren çarpıntı hissettiğiniz takdirde hemen doktorunuza başvurun.

Psikolojik hizmet: Eğer hastalığınızla ilgili korkular,cinsel yaşamınızla ilgili sorunlar ve bu konuda eşinizle soğukluk yaşıyorsanız psikolojik yardım alın

Dr. Erkan Ekicibaşı

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share