Aile içi şiddet nedir?

Unutmayın! Aile içi şiddet belirti verir.

Aile içi şiddet;geçmişte ya da halen birlikte olunan eşlerden ya da sevgilerden birinin diğerine uyguladığı,altında psikolojik ya da sosyolojik nedenleri barındıran bir tacizdir. Aile içi şiddet,ailenin bir üyesinin ailenin diğer üyelerine karşı gösterdiği her türlü saldırgan davranıştır.

Aile içi şiddet yalnız kaba kuvvet kullanılmasını ifade eden bir kavram değildir. Kişiyi isteği dışında belli bir biçimde davranmaya zorlayan her türlü tutum ve davranış aile içi şiddet içinde değerlendirilmelidir. Sanıldığından çok daha yaygın olan aile içi şiddet,insanların ruh sağlığını olumsuz etkileyen bir etmendir. Çocukluk yıllarında şiddete maruz kalan çocuklar erişkin yaşamlarında birçok ruhsal sorun yaşamaktadırlar.

Aile içinde şiddete en çok maruz kalan grup kadınlardan oluşuyor. Dünya çapında yapılan araştırmalar,her dört kadından birinin şiddete maruz kaldığını söylüyor.

Şiddete başvuranlar;sindirme,korkutma veya tehdit etme yöntemlerini kullanarak mağdurlara şiddet uygularlar. Bu kişilerde temelde aşırı kıskançlık,ilişkinin tüm kontrolünü eline geçirme gibi belirtiler görülebilir.

Sevgilinizin şiddete meyilli olduğunu nasıl anlarsınız?

Şiddete rağmen ilişkiler neden sürüyor?

Kimler risk altında?

Şiddete uğrayan kişilerde görülen sağlık problemleri nelerdir?

Aile içi şiddet çocukları nasıl etkiliyor?

Şiddete maruz kalıyorsanız ne yapmalısınız?

Şiddete maruz kalan kişiyi nasıl koruyabiliriz?

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share