Alerjik Nezle ve Astım İlişkisi

Son yıllarda yapılan çalışmalar rinit ve astım arasında ilişki olduğunu göstermektedir.

Alerjik Rinit Tedavisi:

Alerjik nezle tedavisi tüm alerjik hastalıklarda olduğu gibi alerjenden korunma ve cevre kontrolü,ilaç tedavisi,asi tedavisi ve hasta ve ailesinin eğitimini içerir. Hastanın ilk aşamada hangi maddeye karşı alerjisi varsa o maddeden nasıl kaçınacağını öğrenmesi ve o önlemleri alması gerekir. Alerjenden kaçınma yakınmaların oluşmasını büyük oranda kontrol edebilirse de her zaman bunu başarmak mümkün değildir. Bu durumda yakınmaların düzenli veya gerektikçe kullanılan değişik ilaçlar ile kontrol altında alınması gerekir. İlk iki aşama tedavileri uygulamasına karşın yeterli yararı görmeyen küçük bir hasta grubunda ise,hastaların çoğunlukla “aşı”olarak andıkları,immünoterapi tedavisi uygulanabilir. İmmünoterapi tedavisinde hastaya duyarlı olduğu alerjen giderek artan dozlarda verilerek bağışıklık sisteminde verilen tepkilerin azaltılması amaçlanır. İmmünoterapi yapılma kararı ve nasıl yapılacağı bu konuda uzmanlık eğitimi almış alerjistler tarafından verilmelidir.

Alerjik nezle ve astım ilişkisi:

Son yıllarda yapılan çalışmalar rinit ve astım arasında ilişki olduğunu göstermektedir. Alerjik rinitli hastaların yaklaşık %40’inda astım,astımlıların %70’inde rinit belirtilerinin olması üst ve alt solunum yollarının ortak olarak etkilendiğini göstermektedir. Alerjik rinitin önlenmesi ya da erken tedavisinin astım gelişimini önlediği veya eşlik eden astım belirtilerinde düzelme sağladığını gösteren bulgular vardır.

Dr. Günseli Bozdoğan

Total
0
Shares
Related Posts

Imsı Döllenme Şansını Yüzde 25 Artırıyor!

IMSI tekniği ile seçilmiş sperm enjeksiyonu, standart tüp bebek ve mikroenjeksiyon uygulamaları ile karşılaştırıldığında, canlı sperm hücresine hiç zarar vermeden spermin ileri düzeyde morfolojik analizinin yapılmasına imkan sağlıyor.
Total
0
Share