Aşırı Makyaj Bipolar Bozukluk Belirtilerinden!

Duygudurum bozukluğu olarakta tanımlanan bipolar bozukluk, duygulanımda coşku, aşırı mutlu ve zaman zaman alakasız öfke durumlarının görüldüğü ruhsal bir hastalıktır.

Bipolar bozukluk,yani iki uçlu duygulanım bozukluğudur. Buna rağmen ruhsal cihazımızın düşünce ve davranış bölümlerinde de bir takım olağan dışı bozukluklar da görülebilir. Şüphesiz bulgu ve belirtiler bozukluğun mani veya depresyon dönemine ilişkin çok ayrı karakteristik özellikler gösterirler. Genel görüntü ve sergilenen davranışlara bakıldığında mani döneminde genel olarak kişiler çok canlı,hareketli,renkli giyinmiş coşkulu bir görünüm arz ederler. Özellikle bayanlarda abartılı makyaj sıkça dikkati çeker. Bununla beraber ilerleyen dönemlerde aşırı hareketlerin ve davranışların artması yüzünden bitkinlik yorgunluk belirtileri de görülebilir.

Mutluluğunuz Gerçek mi?
Konuşma çok yüksek sesli ve artmıştır. Konuşmalar çok artmakla birlikte “sel gibi“diye tabir edilen türde ve daldan atlama tarzındadır. Bu nedenle zaman zaman sempatik olabilip çokça ve çabucak dostluklar kurarlar. Fakat yüzeysel ve kısa sürelidir. Duygulanımda coşku,aşırı neşe zaman zaman absürd bir öfke hakimdir. Çevresindekilere sataşma açık saçık fıkralar anlatma bazen de küfür ve saldırmalar görülebilir. Nadir de olsa çökkünlük yani depresif belirtiler de gelişigüzel görülebilir. Hastanın dikkati dağınıktır. Başlangıç konuşmalarında hastanın hafızası çok güçlü bir görünüm arz etse de bu geçici ve giderek yanlış hatırlama ve bunların zaman zaman farkında olup yanlış bilgilerle durumu idare etmeğe çalışır. Çok ağır durumlarda illüzyon (yanılsama) ve varsanılar hallüsinasyonlar da görülebilir. Hastalarda düşünce süreci çok hızlanır. Düşüncelerinde kimsenin başaramayacağı işleri başarma içeriği hakimdir. Herkesten üstün bir yeteneğe sahiptir. Bu arada herkesten güçlü ve her şeye hakim olduğu zannı ile bol para harcar. Ve herkese olmadık jestlerde bulunur. Bu arada bitmez tükenmez bir enerjiye sahiptirler. Gece gündüz hareket halindedirler. Yine uykuları çok düzensiz olup uykunun hiçbir standardı yoktur. İştah sıkça artmıştır. Ama nöbetin özellikle depresif bölümlerinde azalır.

Depresyon Döneminde İse;
Buraya kadar arz edilen bulgu ve belirtiler iki uçlu bozukluğun yani bipolar bozukluğun mani dönemine ilişkin bulgulardır. Öteki uç ise depresyon dediğimiz unipolar,yani tek uçlu olarak çok daha sık görülen hatta çağın nezlesi denilen depresif durumlardır. Ve yukarıda zikredilen bulgu ve belirtilerin tam tersi bulgular görülür. Yani kişinin suskun,kimse ile iletişim kuramadığı kendini adeta tembel,miskin,yetersiz vasıfsız hissettiği genel tabloya neşesizliğin,mutsuzluğun eşlik ettiği bir tablodur.

Dr. Bekir Tasalı

Total
0
Shares
Related Posts

Erkeklerde Ses Kalınlığına Dikkat!

Erkekler sigara nedeniyle sesleri kalınlaştığında daha karizmatik olarak algılandıklarını düşündükleri için doktora kolay kolay başvurmuyor. Muayene olmaya karar verdiklerinde ise teşhis çoğu zaman ileri evre ‘gırtlak kanseri’oluyor!
Total
0
Share