Dondurma Yemeli mi Yememeli mi?

Yaz mevsiminin kendini iyiden iyiye göstermesiyle birlikte hepimizde dondurma yeme isteği arttı.

Özellikle çocuklarda dondurma vazgeçilmez bir yiyecek. Ama sağlıklarını tehdit etmeden rahatlıkla tüketmelerini istiyorsanız önerileri okumadan geçmeyin.

Dondurma özellikle yazın mı yenmelidir?
Dondurma özellikle yaz yiyeceği gibi algılansa da kış dahil her mevsim tüketilebilir. Ancak özellikle çok sık hastalanan çocuklar için,enfeksiyonların sıklığı azaldığından okullar kapanana kadar dondurma ertelenmelidir. Böyle bir şikayeti olmayan çocuklar için herhangi bir kısıtlama yapmaya gerek yoktur. Yine de çocukların neredeyse tamamının kış aylarında çok sık enfeksiyon geçirdikleri düşünülürse en doğru yaklaşım okul kapanıp yaz sezonu gelene kadar dondurmayı az ve özenli tüketmektir.

Dondurma ne sıklıkla tüketilmelidir?
Bu da çocuğun enfeksiyonlara olan hassasiyeti ile ilgilidir. Çok sık hastalanan çocuklarda,dondurmanın lokal soğuk etkisi ve vücut savunma hücrelerine olan lokal negatif etkisi yüzünden haftada bir belki de daha az olabilir. Ancak herhangi bir sorunu olmayan,alerjik şikayetleri bulunmayan inek sütü veya meyvelere hassasiyeti olmayan ve çok sık enfeksiyon geçirme özelliği bulunmayan çocuklarda her gün bile tüketilebilir.

Dondurma ısırılarak mı yoksa yalanarak mı yenmelidir?
Dondurmanın lokal soğuk etkisini azaltmak için ısırma yerine ağızda ısıtılarak yenmesi koruyucu bir önlem olarak düşünülebilir. Dondurma sonrası ılık bir su içirilerek yine lokal soğuk yapıcı etkisi azaltılabilir.

Sütlü mü,meyveli mi olmalıdır?
İnek sütü alerjisi olan çocuklar için meyveli olanlar tercih edilmeli. Ayrıca 2 yaş altında sütlü dondurmadan kaçınılmalı. İnek sütünün kansızlık,mikro kanama,hazımsızlık,gaz ve böbreklere olan aşırı elektrolit yüklenme etkisinden bu şekilde kaçınabiliriz. Bu çocuklarda yine meyveli dondurma tercih edilebilir.

Çikolatalı olmasının bir sakıncası var mıdır?
Kakao alerjisi veya hassasiyeti olan çocuklar çikolatalı dondurmadan tabiî ki uzak durmalıdır.

Alerjik astımı olan çocukların dondurma yerken nelere dikkat etmesi gerekir?
Meyvelere alerjisi bilinen çocuklar için meyveli dondurma astım alerji krizini tetikleyebilir. Nadirde olsa böyle bir durumdan kaçınmak için sütlü dondurmayı tercih etmeleri yeterlidir. İnek sütü alerjisi ve buna bağlı reflü şikayetleri olan çocukların da tam tersi meyveli dondurmaları tüketmesi gerekmektedir.

Dr. Ali Kaya

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share